3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Amellett, hogy nominálisan egy fillérrel sem költ többet munkanélküli ellátásokra a kormány jövőre, még a csodafegyverként aposztrofált közmunkaprogramoknak is kisebb büdzsét szabott.

A jövő évi költségvetés tervezete szerint miközben számos helyen engedményeket tesznek Orbánék kezdve a nagyobb lakástámogatástól a csökkenő áfákig, a munkanélküliekkel összefüggésben meghúzzák a nadrágszíjat. Ez csak azért szokatlan lépés, mert eddig folyamatosan hízott a büdzsé ezen zsebe, és folyamatosan hangoztatják a teljes foglalkoztatottság, mint cél elérését.

A költségvetési törvényjavaslatban most sincs ez másként

"A Kormány célja, hogy minden magyar ember, aki akar és képes rá, segély helyett munkajövedelemből tudjon megélni, és ebből teremthessen magának és a családjának megfelelő életkörülményeket. Ezt a célt szolgálja a közfoglalkoztatás, amely fokozódó értékteremtéssel párosul. A segélyezési rendszer átalakításának köszönhetően várhatóan egyre kevesebben szorulnak foglalkoztatást helyettesítő támogatásra, és egyre többen léphetnek a munka világába. (...) A Kormány célkitűzése, hogy belátható időn belül elérhetővé váljon a teljes foglalkoztatottság."

A jövő évi költségvetés azonban némi túlzással élve spórolni akar azokon, akiket visszaterelne a munka világába. Cinikusan dramatizálva mondhatnánk: a pénz hiányánál jobb ösztönző nem is kell. A helyzet ennyire azért nem vészes, viszont mindenképpen szembeötlő, hogy miközben a munkanélküli ellátások összege folyamatosan csökkent, a közfoglalkoztatás büdzséje növekedett. Jövőre viszont utóbbi lesz szűkebb néhány milliárddal.

Igaz, a kormányzat spórolási szándékán túlmenően ennek az az oka is lehet, hogy a foglalkoztatás bővülés hatására már közel sem tudnak annyi embert bevonni a programokba, mint korábban. Erre utalhatott az is, hogy már 2015-ben sem sikerült maradéktalanul elkölteni a rendelkezésre álló összeget, a tervezett 270 milliárd helyett csak 253 volt a tényleges kiadás.

Ennek fényében az idei évre szánt 340 milliárd forint elköltése még nagyobb kihívást jelenthet. 2017-re így már "csak" 325 milliárd forintot szán a kormány a közmunka-programokra. Gondolhatnánk, hogy az innen elvett 15 milliárdot a Nemzeti Foglalkoztatási Alapon belül máshova sorolja át a kormány, ám nem egészen így történt.

Ebben világelső a felcsúti foci

Befagyasztották ugyanis a foglalkoztatási és képzési támogatásokra szánt összeget, az idei évhez hasonlóan 16,1 milliárd forint az előirányzat, ugyanez történt az álláskeresési járadékkal is, melyre 47 milliárd forint mehet el. A bérgarancia kifizetések "zsebe" pedig 950 millióval 4 milliárdosra szűkült.

Egyedül a szakképzési és felnőttképzési támogatásokra fordítanak az idei évhez képest 6,1 milliárd forinttal többet, 20 milliárdot. Vagyis, nem egészen történt "átcsoportosítás" a Nemzeti Foglalkoztatási Alapon belül, helyette a közmunkából lefaragva 8,8 milliárdot spóroltak.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!