Míg májusi kimutatásában még 452 ezerre tette a PSZÁF azoknak a devizahiteleseknek a számát, akik jogosultak az árfolyamgátba lépni, a legfrissebb júniusi statisztika szerint már "csak" 436 ezer ilyen adós van. Nagy valószínűség szerint nem azért csökkent a potenciálisan érintett adósok száma, mert ennyien végleg visszafizették volna a devizahitelüket. Inkább arról lehet szó, hogy egyrészt nőhetett a 90 napos késedelembe eső adósok száma, így ők már nem léphetnek be a rendszerbe, másrészt a PSZÁF revideálta adatállományát. Ez a felülvizsgálat egyébként közelebb hozza a felügyelet kimutatását a jegybankéval, amire szükség is van, hiszen az MNB és a felügyelet korábban más és más statisztikát mutatott ki az árfolyamgáttal kapcsolatban.
A rendszerbe potenciálisan belépők számának jelentős korrekciója miatt így az árfolyamgát kihasználtsága úgy ugrott fel 38 százalékra a májusi 36,1-ről, hogy júniusban mindössze 3310 darab új számlát nyitottak meg. Természetesen ez a szám a 2012-es tavaszi indulás óta a legalacsonyabb növekedést mutatja, amin azért különösebben nem lehet csodálkozni, hiszen aki akart, annak már bőven volt lehetősége belépni a rendszerbe. Akik egyébként eddig megtették, azoknak már 14,66 milliárd forintnyi követelést engedtek el a bankok, illetve az állam.
Egyébként az is biztos, hogy a lakáscélú devizahitelek tervezett kivezetése miatt a következő hónapokban nem várhatjuk, hogy megugrik az árfolyamgátosok száma. Kivéve abban az esetben, ha a kormány elfogadja az MNB tavaszi javaslatát, és mindenki számára kötelező lesz az árfolyamgát intézménye. Véleményünk szerint erre viszont kicsit az esély, mivel ez esetben semmivel nem csökkenne a hazai gazdaság devizakitettsége, ami az MNB-nek immár elemi érdeke. (lásd: Matolcsy a legnagyobb haszonélvezője az újabb adósmentésnek)
mfor.hu