Egy német tanulmány szerint elméletileg akár 11 millió munkahely is külföldre telepíthető lenne Németországból. A Welt am Sonntag a kieli IfW kutatóintézet vizsgálódásaira alapozva azt írja, hogy e tekintetben - az ipari termelőhelyek magas aránya miatt - Németországban sokkal többeket fenyeget a munkahelyek kitelepítésének lehetősége, mint más fejlett államokban, akár az Egyesült Államokban vagy Svájcban, ahol a szolgáltatási ágazat aránya számottevőbb.
A vizsgálat szerint Németországban elméletileg a munkahelyek 38 százaléka lenne külföldre telepíthető, 19 százalékuknál nem egyértelmű a helyzet. Különösen veszélyeztetettek a magas szakképzettséget igénylő munkák, amelyek a korszerű információtechnológia segítségével szinte bárhol elvégezhetők. Így a tanulmány készítői azt találták, hogy míg az alacsony szakképzettséget igénylő szakmáknál a munkahelyeknek csak 43 százaléka, a magas képzettséget követelőknél 53 százaléka lenne elvileg külföldre szervezhető.
Ugyanakkor a készítők hangsúlyozzák: a veszélyeztetett szakmák magas aránya nem jelenti azt, hogy a közeljövőben Németországban akár több szakma is eltűnne, mivel egyelőre több fejlődő országban nincs elegendő képzett szakember az esetlegesen kitelepíthető nénetországi munkák külföldi elvégzésére. Ugyanakkor az IfW szakemberei arra figyelmeztetnek, hogy ezek, a kitelepítés szempontjából potenciálisan szóba jövő államok - így Kína, India, Brazília - gyors ütemben oktatnak magasan képzett, nyugati szintű tudással rendelkező szakembereket.
Irány Kelet-EurópaAz erős német exportvisszaesés ellenére szakértők a német vállalkozások számára továbbra is jó, sőt javuló lehetőségeket látnak Közép- és Kelet-Európában. A térségben beindult konjunktúraélénkítő programokban kiemelt tervek és ráfordítások szerepelnek az energiahatékonysággal, az épületfelújításokkal, valamint a klímatechnikával, továbbá a megújítható energiaforrásokkal, és általában a környezetvédelemmel kapcsolatos beruházások terén.
Az EU a 12 új tagállamnak 2013-ig összesen 180 milliárd eurót szán infrastrukturális beruházások támogatására - mutatnak rá a német szakértők, aki szerint a német cégek - a kis- és középvállalkozások is - éppen az ilyen jellegű tevékenységekben rendelkeznek kiemelkedő tapasztalatokkal.
A német cégeket a külpiacok elérésében segítő "Germany Trade & Invest" rámutat: Lengyelországban csatorna- és vízhálózati korszerűsítésekre szánnak eurómilliárdokat, Csehországban a lakóépületi fűtés- és melegvízhálózat felújítására akarnak kiemelt figyelmet fordítani, míg például az egyelőre az unión kívüli Horvátországban a szennyvíztisztító és hulladékkezelő rendszerek korszerűsítése lesz elsődleges a következő években.