3p

Töretlenül bővült májusban is a kereskedelmi szálláshelyek forgalma. Az adatokat böngészve néhány érdekességet is felfedezhetünk.

A KSH kedden közzétett adatai szerint 5,8 százalékkal nőtt a szálláshelyek vendégforgalma. 2017. májusig a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,9, a belföldi vendégeké 4,5 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest. A naptárhatástól megtisztított, vendégéjszakában mért külföldi vendégforgalom 7,6 százalékkal, a belföldi vendégforgalom 5,5 százalékkal nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele 17 százalékkal emelkedett.

A külföldi vendégek száma 1,3 millióra emelkedett. A vendégéjszakában mért forgalom hattizede Budapesten jelentkezett, ahol 8,3 százalékos volt a növekedés. A turisztikai régiók közül a legnagyobb mértékű (25%-os) bővülés Dél-Alföldet jellemezte.

A belföldi vendégek száma megközelítette az 1,1 milliót. A vendégéjszakában mért forgalom a kempingek kivételével mindegyik szállástípusban nőtt. A turisztikai régiók többségében stagnált vagy kismértékben emelkedett a vendégéjszakák száma, a szálláshelyek Budapest–Közép-Dunavidéken (+13%), illetve Dél-Alföldön (+8,7%) mértek jelentősebb növekedést. Noha az előző évi keret lejárata miatt arra lehetett számítani, hogy megugrás lesz a Széchenyi Pihenőkártya használatánál. Ehhez képest nem volt drasztikus növekedés, hiszen a kártyatulajdonosok 2,9 százalékkal többet, közel 2 milliárd forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek közül 2107 egységnél volt lehetőségük a vendégeknek SZÉP-kártyával fizetni.

A jelentés szerint a szállodák szobakihasználtsága 4 százalékponttal, 60,5 százalékra nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek bevételei a vendégforgalomnál dinamikusabban nőttek. Az összes bruttó árbevétel 17 százalékkal (41 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 18 százalékkal (25 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 16 százalékkal (8 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 14 százalékkal (8 milliárd forintra) emelkedett.


Ha megnézzük, hogy a külföldi vendégek honnan érkeztek, érdekességeket láthatunk. A német és osztrák reláció ugyanis számottevően, 7, illetve 10 százalékkal visszaesett. Ezt viszont ellensúlyozta több más küldő ország, így például Oroszországból 36 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, míg a Csehországból érkezők száma 20 százalékkal ugrott meg. Ez a számadat már csak azért is figyelemre méltó, mert nominálisan a németek és a britek után a csehek jöttek a legnagyobb számban. Az egy évvel korábbinál 10 százalékkal több vendég érkezett az Egyesült Királyságból és Olaszországból is. Összességében az európai országok esetében kismértékű növekedést láthattunk.

A viszonylag alacsony bázis miatt az ázsiai reláció esetén igen látványos volt a növekedés, hiszen az egy évvel korábbi 113 ezer helyett 153 ezer vendégéjszakát regisztrált a KSH a keleti kontinens országaiból. Itt minden fontosabb küldő ország (India, Izrael, Kína, Japán, Korea) esetében számottevő növekedést mértek. Közel 20 százalékos volt az Amerikából érkezők esetén is a növekedés, amely jelentős részben az USA-ból érkező turistáknak volt köszönhető.

Ami a következő hónapokat illeti, a júniusi forgalom alakulása tartogathat kérdőjeleket, utána júliusban viszont komolyabb növekedésnek kellene jönni. A Budapesten és Balatonfüreden megrendezésre kerülő vizes-vb kapcsán ugyanis mind a megszólaló politikusok, mind a turisztikai szakemberek arról beszélnek, hogy a fővárosi szállodák számottevő része teltházzal üzemel majd az esemény alatt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!