2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2013 és az idei év után úgy tűnik, hogy bizonyos feltételek fennállása esetén jövőre is túlteljesíti a nyugdíjasok számára tett ígéretét az Orbán-kormány.

Az Orbán-kormány egyik szinte kőbe vésett célkitűzése a nyugdíjak reálértékének megőrzése, ennek értelmében a várható infláció mértékével évről évre emelik a nyugdíjakat. A tavalyi év után azonban idén is kedvezően alakultak a körülmények, és úgy tűnik, ez 2015-ben sem lesz másként.

Idén a nyugdíjakat a költségvetés tervezésekor használt 2,4 százalékos várt infláció mértékével emelték. A gyakorlatban azonban a rezsicsökkentések, illetve a második félévben az olajár zuhanása miatt csökkenő üzemanyagárak deflációba húzták a fogyasztói árindexet. Ebből is kiindulva a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb prognózisa szerint idén 0,2 százalékos defláció lesz. Vagyis ez azt jelenti, hogy 2013 után idén sem csak a reálértékek megőrzéséről lehet beszélni, hanem reálszintű növekedésről. Az emelés és a várt infláció tükrében 2,6 százalékkal érnek többet idén a nyugdíjak.

Jövőre az elfogadott költségvetés értelmében 1,8 százalékkal emelik a nyugdíjakat, ezzel párhuzamosan a legfrissebb, jegybanki előrejelzés 0,9 százalékos jövő évi inflációt feltételez. Igaz, ehhez szükséges az is, hogy a mostanihoz hasonló alacsony szinten stagnáljanak az olajárak az előttünk álló évben. Mindenesetre a jelenleg rendelkezésre álló adatok tükrében jövőre így 0,9 százalékos reálérték emelkedésre számíthatnak a nyugdíjasok.

A 2013-as 3,4, az idei várható 2,6 és a jövő évi 0,9 százalékos reálnövekedés összesen 3 év alatt 7 százalékos felhalmozott értéknövekedést jelent a nyugdíjaknál.

Ezeket a számadatokat érdemes és érdekes lenne összevetni a minimálbér alakulásával, ám a korábbi évekkel ellentétben az év vége előtt 13 nappal még semmilyen megállapodás nem született a kérdésben a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. A jövő évre vonatkozóan tehát csak egy becslést tudtunk végezni, melynek során a minimálbér összegét a költségvetés tervezésekor használt 1,8 százalékos infláció mértékével emeltük. Ekkora bérnövekedésre számítani talán nem jelent túlságosan nagy optimizmust.

Ekkora emeléssel számolva az látszik, hogy a nyugdíjak 2013 óta bekövetkezett 7 százalékos reálszintű növekedésével párhuzamosan a nettó minimálbér értéke 7,7 százalékkal marad el a bázisévtől, 2012-től.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!