3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Buda-Cash és az ING elemzője szerint a várakozásoknak megfelelő volt a Moody's döntése, hogy stabilra javította a magyar adósosztályzat-kilátást. A jövő év elején immár befektetésre ajánlott kategóriába kerülhet Magyarország.

Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője az MTI-nek szombaton elmondta: felminősítésre nem számítottak, de a kilátásjavítás egyértelműen "benne volt a pakliban". A szakértő úgy vélte, hogy jövőre - ha addig nem következik be "drámai" világgazdasági fordulat, és a magyar makrogazdasági pálya is a vártnak megfelelően alakul - már Magyarország felminősítése is szóba kerülhet; a felminősítés éve lehet a 2015-ös.

Az elemző szerint a Moody's reális makrogazdasági kilátásokat és gazdálkodási környezetet vetített előre. Tóth Gergely kifejtette: volt már példa arra, hogy egy-egy országot stabil kilátásból minősítettek fel. Ha pedig a jelenlegi, stabil kilátást a jövő tavaszi felülvizsgálatkor változtatja pozitívra a hitelminősítő, akkor azt követően, vagyis jövő ősszel lehet felminősítésre számítani.

Tóth Gergely hangsúlyozta: az elmúlt egy-másfél évben sokat változott mind az Európai Bizottság, mint a Nemzetközi Valutaalap Magyarországgal kapcsolatos megítélése, és a hitelminősítők magyar gazdasággal kapcsolatos véleménye is. Egy esetleges későbbi felminősítésnél a szakértő szerint nem kell nagy változásokra számítani, mert - részben a külpiaci folyamatoknak köszönhetően - már eddig sem igazolódtak be azok a félelmek, hogy "bóvli kategória" esetén nem fogyna az állampapír.

Összességében azonban jobb az összkép, ha Magyarország a befektetésre ajánlott kategóriában van - szögezte le Tóth Gergely, kiemelve, hogy a folyamatok alapján már a befektetési kategória alsó részében kellene lennie Magyarországnak.

Balatoni András, az ING vezető elemzője is azon az állásponton volt, hogy több szempontból késésben vannak a hitelminősítők. Rámutatott: az idei gazdasági növekedés bebizonyította, hogy a korábbi évek pangó gazdasági állapotának vége, és bár az ideihez hasonló növekedési számok jövőre már nem valószínűek, de a 2 százalék körüli gazdasági növekedés stabilizálódni látszik.

A költségvetési hiányra is ügyel a kormány, jó ideje tart a fiskális szigor: 2012-2013-ban is nagyon feszes költségvetés volt, és várhatóan idén is tartható a 3 százalék alatti hiány. Előbb-utóbb csökkenő pályára áll az államadósság is, ezeket pedig a hitelminősítőknek is észre kell venniük - húzta alá Balatoni András.

Kitért arra is, hogy a piac már "régen túllépett" ezen a besoroláson, hiszen a magyar eszközöket nem úgy kereskedik, mintha Magyarország a befektetésre nem ajánlott kategóriában lenne. A szakember szerint a kilátásjavításnak köszönhetően új lehetőségek nyílnak a magyar állampapír-piacon, vagyis lesznek most belépő befektetők, mert ez a lépés jó üzenet a piacoknak. Ennek köszönhetően a forint erősödhet, a hozamok tovább csökkenhetnek - emelte ki Balatoni András. Az ING elemzője szerint már a következő, tavaszi felülvizsgálatkor fel kellene minősíteni Magyarországot, már csak azért is, mert addigra a devizahiteles probléma is megoldódik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!