A vezér beszámolt arról is, hogy az első negyedévben az ügynökség nyolc projektet zárt le sikeresen, ezek révén 340 millió euró működőtőke áramlik hozzánk, és 1 653 új munkahely keletkezik. Összehasonlításképp: az első negyed kilenc szlovákiai projektje 103 millió eurót és 1 455 munkahelyet ér.
Tavaly az ITDH fennállása óta a legjobb évet zárta tőkevonzásban, igaz, ehhez az is hozzájárult, hogy hozzájuk került azoknak a kiemelt beruházásoknak a menedzselése is, amelyekhez egyedi kormánydöntés alapján nyújt a magyar állam komplex támogatásösztönző csomagot (EKD). Míg 2006-ban 1,4 milliárd euró érkezett Magyarországra az ITDH-n keresztül, tavaly közel kétmilliárdnyi.
Habár a tavalyi nem volt rossz év Magyarországon az FDI szempontjából (mintegy négymilliárd eurós volt a beáramlás egyenlege), tény, hogy a környező országok viszonylagosan jobban teljesítettek, ez azt mutatja, hogy a térség egésze önmagában is vonzó befektetési terep. A verseny tágabb értelemben is kiélezett, hiszen például szolgáltató központokért Indiával, Latin-Amerikával és Kínával is meg kell küzdenünk.
Mindezzel együtt tavaly év végén a magyarországi FDI-állomány 66,4 milliárd euró volt, s a 6 604 eurós egy főre eső működőtőke-állomány Csehországgal holtversenyben a legmagasabb a közép-európai régióban.
A jelentős befektetők borzasztónak tartják, hogy az üzleti köröknek csupán marginális szerep jut, a politika elveszi az életteret az értékteremtő gazdasági szereplőktől, s csak egymással vannak elfoglalva. Felróják persze a nagy adó- és járulékterheket is, mindennek ellenére azonban a már megtelepedett befektetők zöme marad, mint mondják, azért, mert kiváló a munkaerő, jó a gazdasági klíma, s "néhány év nonszensz miatt" nem fogják kiköltöztetni hat-nyol-tíz éve prosperáló cégüket máshova. A befektetők a további bővítésekkel csínján bánnak - ez pedig aggasztó, hiszen elveszett lehetőségeket jelent, idézi Rétfalvit a Világgazdaság.