4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fogyasztói bizalom elmúlt hónapokban tapasztalt csökkenését is jól jelzi a júniusi kiskereskedelmi forgalom alakulása, amelynek növekedési üteme a választások óta lassul.

A GKI által felmért fogyasztói bizalmi index április óta tartó visszaesésével összhangban lassult a kiskereskedelem növekedési üteme is. Az emberek ugyanis júniusban rosszabbnak ítélték meg a következő 12 hónapjuk pénzügyi helyzetét, mint egy hónappal korábban. Ez egyébként megfelel a korábbi választási években tapasztaltaknak, amikor a kampányidőszakban javultak, a választások lezárultával pedig romlottak a kilátások.

A kiskereskedelmi forgalom éves növekedése lényegében a választások óta folyamatosan lassul, júniusban 4,1 százalékos volt a bővülés, amely az idei év legrosszabb adata, bár a Központi Statisztikai Hivatal által előzetesen becsültnél 0,3 százalékponttal magasabb. Mivel 2013 második felében komolyabb volumennövekedést mért a KSH, a magasabb bázishatás miatt nem kizárt, hogy a most megmutatkózó csökkenő tendencia folytatódik és a kiskereskedelmi forgalom akár stagnálhat is az őszi hónapokban. Ezt csak a rezsicsökkentések és a devizahiteleseknek folyósított esetleges visszatérítések tudják ellensúlyozni.

A növekedési ütem csökkenését jelzi a havi adatok alakulása is, vagyis ha nem az előző év azonos hónapjához, hanem az előző hónaphoz hasonlítjuk a forgalmat. Ekkor kiderül ugyanis, hogy áprilisban már csak a márciusi volumen 99,9 százalékát értük el, májusban és júniusban pedig egyaránt 0,3 százalékos volt a visszaesés.

A dohánykereskedelem forgalmi adatainak korábbi módszertana szerint a növekedés már csak 1,6 százalékos.

A számok mélyére nézve kiderül, hogy az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes termékek forgalma csak az új módszertan szerint nőtt 6,2 százalékkal, a régi mintafelvétel szerint már csak 0,8 százalékos a növekedés.

A használtcikk-kereskedelem ugyanakkor 9 százalékkal nőtt júliusban az egy évvel korábbi adathoz viszonyítva, amely emelkedésre nem volt példa 2012 decembere óta. A kérdés, hogy ez a növekedés ideiglenes, vagy az év hátralévő hónapjaiban valóban a "second hand" piac bővülésével számolhatunk.

Aki a havi forgalmi adatokat nézi, amely júniusban 2,92 milliárd volt, szemben az áprilisi 3,32 és a májusi 3,45 milliárddal azt láthatja, hogy csökken a használt-cikk piac, ha viszont évesített, vagyis minden hónaphoz az előző 11 forgalmát adjuk, akkor egyértelműen még tart a növekedés.

A gazdasági folyamatokra leginkább érzékeny nem-élelmiszerek kiskereskedelmi forgalma tavaly szeptember óta nem volt ilyen alacsony, mint idén júniusban: mindössze 1,1 százalékkal tudott növekedni. Ezen belül 2013 májusa óta nem látott mértékben, 5,7 százalékkal esett a bútor- és műszakicikk-forgalom és 8,5-el a könyv- számítástechnikai és egyéb iparcikkek iránti kereslet. Ebben a visszaesésben az is szerepet játszott, hogy a dohány-kiskereskedelem átalakítása miatt az újságosok polcairól is lekerült a cigaretta.

Szépen bővült ugyanakkor a ruházati cikkek forgalma 18,6 százalékkal, amely a második legmagasabb arány az idei év májusa után (A KSH adatbázisában 2011. januárig van elérhető adat). Az e-kereskedelem és csomagküldés szintén idei legjobb számait produkálta 43,1 százalékos növekedéssel az előző év azonos időszakához képest.

A nyár meghozta a tankolási kedvet is, 4,6 százalékkal több üzemanyag fogyott a kutaknál, bár nem tudjuk, hogy ennek mekkora részét adta a lakossági és mekkorát az üzleti szektor.

Visszatérve a teljes kiskereskedelmi forgalomra, az első félévben 6,2 százalékos növekedést mért a KSH, ha pedig a dohánytermékek forgalmának korábbi módszertanával számolnak, akkor 3,8 a bővülés üteme.

Szász Péter
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!