Utalt arra, hogy a legújabb intézkedésként európai uniós forrásból munkahelyek megőrzésére 30 milliárd forintot szán a kormány, ebből 20 milliárd forintra már kiírták a pályázatot a mikro-, kis- és középvállalatoknak, júniusban pedig megjelenik egy 10 milliárd forintos keretre a nagyvállalatoknak szóló felhívás.
Az államtitkár elmondta, hogy uniós forrásból a leghátrányosabb 33 kistérség számára 96 milliárd forint keret áll rendelkezésre, amelynek 75 százalékát már lefedték kivitelezhető projektötletekkel.
A háttérbeszélgetésen Varju László kitért arra, hogy a munkahelyek megtartását segítő úgynevezett 4+1 programban, a munkaadók a négy munkanap után az ötödik napon képzésben részesíthetik munkavállalóikat, és ezt a kormány támogatja. A mikro-, kis- és középvállalkozások erre a célra május 28-tól adhatják be a pályázataikat.
Az államtitkár kifejtette: a nagyvállalatoknál is van igény a munkahelymegtartartó támogatásra, ezért júniusban számukra is megjelenik az erre szóló felhívás. Eddig 26 nagyvállalat jelezte már, hogy a gazdasági válság áthidalására szeretne részt venni ilyen programban.
Varju László elmondta, hogy a kormány jóváhagyta a forint árfolyamának változásából adódó kompenzációs lehetőséget az európai uniós források felhasználása során. Ennek lényege, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) megkeresi azokat a nagyobb támogatást elnyert projektgazdákat, amelyek pályázatából kiderül, hogy 20 százalékot igazoltan meghaladja az importbeszerzés a program végrehajtása során.
Az államtitkár hangsúlyozta, hogy - indokolt esetben - az árfolyamváltozásból adódó többletkiadást a beszerzés realizálása után figyelembe veszik a támogatás mértékénél.
Az államtitkár szerint az áfa 25 százalékos szintre történő emeléséből adódó többletkiadást egyelőre a pályázatokban meglévő 5 százalékos tartalékból meg lehet oldani, illetve a projektgazdának lehetősége van 20 százalék erejéig belső átcsoportosítást végrehajtani.
A háttérbeszélgetésen Varju László kifejtette, hogy hamarosan beadhatók lesznek a leghátrányosabb helyzetű kistérségek projektötletei. A 33 leghátrányosabb helyzetű kistérségben rendelkezésre álló 96 milliárd forint keret 75 százalékának felhasználására már projektötletekkel rendelkeznek a helyi szereplők.
A megvalósítható projektek között említette az útfejlesztést, oktatási intézmények, közösségi létesítmények felújítását, tornaterem-építést, szociális szolgáltatást nyújtó intézmények létrehozását, képzéseket.