3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az árfolyamváltozás hatását kiszűrve az adósok a deviza jelzáloghitel állomány 18,2 százalékát végtörlesztették fix árfolyamon, és további 3,3 százalékra mutattak be fedezet igazolást. A deviza jelzáloghitel-állomány mintegy 1100 milliárd forinttal csökkent 2011. szeptember végéhez képest - derül ki a PSZÁF gyorselemzéséből.

A pénzügyi felügyelet tegnap tette közzé a végtörlesztéshez kapcsolódó statisztikáját, mely után ma egy gyorsjelentés hoztak nyilvánosságra a végtörlesztés hatásait elemezve. Ajelentésből kiderül, hogy a végtörlesztések megoszlása az intézmények között nem egyenletes. Január végéig ugyanis a legmagasabb részvételi arány a bankoknál volt megfigyelhető, ahol a hitelállomány 19 százalékát a fizették vissza. A szövetkezeti hitelintézetek ügyfelei ettől nem sokkal elmaradva közel 18 százalékot tudtak törleszteni. A fióktelepek a végtörleszthető devizahitel-állományuk 14 százalékot vesztették el, míg a pénzügyi vállalkozások 9 százalékot.

Az elemzés szerint a bankoknál és a fióktelepeknél a várakozásoknak megfelelően a legnagyobb mennyiséget a svájci frank alapú hitelek végtörlesztése tette ki. A CHF hiteleknek a 20,7 százaléka került kifizetésre, a japán jen alapú hiteleknél is hasonlóan nagy volt az érdeklődés, itt a hitelek 19,4 százalékot fizették vissza, az állomány azonban lényegesen kisebb volumenű, mint a frank hiteleké. Az euró alapú hitelek nagy része 2008 után került kifolyósításra a 250-es euró árfolyam fölött, így az adósok többsége nem volt jogosult végtörlesztésre. Ennek megfelelően a hiteleknek csak 1,5 százalékot fizették vissza a program keretében. A végtörlesztés kapcsán visszafizetett ingatlanhitelek átlagos összege fix végtörlesztési árfolyamon 5,5 millió forint volt, ami jelzi, hogy kifejezetten alacsony összegű – 2-3 millió forintos – hiteleket is tömegesen végtörlesztettek.

A végtörlesztés összességében 1074 milliárd forinttal csökkentette a pénzintézetek hitelállományát (a mindenkori aktuális árfolyamon számolva), ami az eddigiekben 298 milliárd forint bruttó veszteséget okozott. A jelenlegi árfolyamon számítva a már igazolt fedezettel bíró 145 milliárd hitel végtörlesztése további kb. 38 milliád forint veszteséget okozhat. Ennek mintegy 30 százalékát a hitelintézetek az 2011-évi bankadóból leírhatják, így a valós nettó veszteségük a teljes piacra vonatkozóan a 210 milliárd forintot haladhatja meg valamivel.

A veszteségek egy része a forint árfolyamának – részben a végtörlesztés hatására bekövetkezett – gyengüléséből adódott. A végtörlesztés koncepciójának elfogadásakor, illetve annak hatályba lépésekor érvényes árfolyam (EUR: 289,73; CHF 237,05) alacsonyabb volt, mint az átlagárfolyam, amelyen a végtörlesztések ténylegesen megtörténtek, ami közel 20 százalékkal növelte a bankok veszteségét - derül ki a PSZÁF elemzéséből.

A bankszektorban fennmaradó veszteség az eszközarányos jövedelmezőséget 0,7 százalékponttal, a ROE-t 7,3 százalékponttal rontja. A veszteség a bankszektor tőkemegfelelésére is jelentős hatással van, a végtörlesztés a szektorszintű tőkemegfelelést 0,9 százalékponttal csökkentette. A negyedik negyedéves eredmények (a nyereséges bankoknál), és a tőkemegfelelés hatására azonban tényleges csökkenés nem következett be a tőkemegfelelési mutatóban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!