4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Pótlólagos kormányzati intézkedéseket jelentett be a nemzetgazdasági miniszter hétfői sajtótájékoztatóján.

Nem akarunk Málta sorsára jutni, és baj az alacsony infláció is

Giró-Szász András kormányszóvivő és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfői sajtótájékoztatóján pótlólagos intézkedéseket jelentett be, melyek egy része a költségvetést, egy része pedig az adózás területét érinti. Giró-Szász mellett Varga is hangsúlyozta, hogy ezeknek az intézkedéseknek elsősorban az az oka, hogy a kormány szeretné teljesen bebiztosítani magát a túlzott deficiteljárás megszüntetése kapcsán. Nem szeretnék ugyanis, hogy Magyarország Málta sorsára jusson. Mint ismert ugyanis, az ország ellen tavaly decemberben mondták ki a kedvező ítéletet a pénzügyminiszterek, majd idén májusban ismét visszakerült Málta az eljárás alá a 3,3 százalékos hiány miatt. 

Másfelől bár az alacsony infláció több szektor számára rendkívül kedvező, vannak, akik számára nem az, és ilyen például a költségvetés is. Tavaly decemberben még 5,2 százalékos idei inflációval tervezték és fogadták el a költségvetést. Ennek mértékét az áprilisi konvergenciaprogramban bár 3,1 százalékosra korrigálták, a folyamatok arra utalnak, hogy annak mértéke még ennél is alacsonyabb lehet. Ennek hatása pedig megmutatkozik a fogyasztási típusú adóbevételeknél, így a tervezettől elmaradhat az áfából, a jövedéki adóból és a tranzakciós illetékből származó bevételek - magyarázta Varga. Hozzátette: mi viszont csak ez utóbbihoz nyúltunk hozzá.

Adóemelés, adókiterjesztés

Ahogy azt már a kormány elé terjesztett törvényjavaslat alapján megírtuk a sajtótájékoztató előtt, a kormány az átutalásoknál az eddigi 0,2 százalékos mértéket 0,3 százalékra emelné, miközben a 6000 forintos plafont megtartaná. Ugyanakkor készpénzfelvételnél a jelenlegi 0,3 százalékot 0,6 százalékra emelnék a 6000 forintos plafon eltörlésével. Azt hangsúlyozta ugyanakkor a miniszter, hogy a módosításról a Bankszövetség képviselőivel történő egyeztetést követően döntöttek. Emellett a távközlési adó 2-ről 3 forintra emelkedik a vállalkozások esetében, a felső határ pedig 2500-ról 5000 forintra, a bányajáradék mértékét pedig a jelenlegi 12-ről 16 százalékra növelik. Az egészségügyi hozzájárulás fizetését pedig a kamatokra is kiterjesztenék.

Varga kiemelte, hogy az idei költségvetésben a tranzakciós illetékből 301 milliárd forint bevételt reméltek, ám május végéig mindössze 52 milliárd folyt be. Ez azt is jelenti, hogy az időarányos 42 százalék helyett a bevétel 17 százaléka folyt a büdzsébe eddig.

Az új intézkedések augusztus elsejével léphetnének életbe, arra viszont nem számít a miniszter, hogy ez (tranzakciós adó) áthárításra kerülne, mivel nagyon komoly versenyhelyzet van a bankok között. Ez pedig azt indukálja, hogy ezek a költségek nem háríthatók át. 

Mindemellett a kormány a fuvarozókkal történő korábbi megállapodás értelmében állami garanciát ad az e-útdíj befizetéséhez felvett hitelhez. Egyrészt emiatt kerül sor a költségvetési törvény módosítására is. Másrészt pedig a túlzott deficiteljárás megszüntetése érdekében meghozott háromlépcsős Varga-csomag második pontjához, az egyszeri beruházások állami vagyongazdálkodásból befolyt bevételekkel történő finanszírozásához, létrehozzák a Beruházási Alapot is. 

Újságírói kérdésre elmondta: a reklámadóról még nem döntött a parlament, mivel a költségvetési törvény módosításába belefoglalják az ebből származó bevételt, számolnak azzal. "Nekünk terveznünk kell ezzel, idén 5-6 milliárd folyhat be belőle számításaink szerint, de még nincs döntés" - hangsúlyozta Varga.  

Nem lett volna szükség rájuk? 

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az intézkedésekre nem lett volna szükség, mivel a májusig az éves költségvetési hiányterv 63,5 százaléka teljesült, ami nem mutat jelentősebb elmaradást a korábbi évekehez viszonyítva, annak ellenére, hogy a pénzügyi tranzakciós illeték esetében valóban keletkeztek elmaradások, azonban ennek fedezésére a kormány már elrendelt zárolást a tartalékokból.

A szakember szerint az eredeti hiányterv potlólagos intézkedések nélkül is teljesíthetó lett volna, ezért a korábban elrendelt költségvetési zárolások az év második felében akár feloldásra is kerülhetnek, az eddigi intézkedések fenntartásával pedig a hiány a tervezettnél alacsonyabb is lehet. A most bejelentett intézkedések ugyanakkor eloszlathatják azt a reményt, hogy a túlzott deficit eljárás megszüntetését követően a gazdaságpolitika kiszámíthatóbbá válik azáltal, hogy a költségvetés tarthatósága elvileg nem követeli meg egyes adónemek és illetékek emelését, vagy újabbak kivetését. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!