"Vannak kockázatok a 2009-es magyar hiánnyal kapcsolatban, de a hivatalos előrejelzés továbbra is változatlan" - vélekedik Irina Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap magyarországi képviselője. A nemzetközi szervezet szakembere elsősorban a vártnál alacsonyabb adóbevételek miatt lát rizikót az idei és a jövő évi büdzsében.
Vannak kockázatok
Ivaschenko szerint a magyar kormány továbbra is elkötelezett az idei 3,9 százalékos hiánycél teljesülését illetően, azonban szerinte vannak kockázatok, elsősorban a tervezettnél alacsonyabb társasági adóbevételek miatt.
A kormány és a Valutaalap között a jövő héten kezdődnek a tárgyalások az újabb hitelrészletek felhasználásáról. A nemzetközi szervezet ezt követően áll a nyilvánosság elé hivatalos álláspontjával.
A 3,9 százalékos hiánycélt már szeptemberben elértük, azonban a kormány arra számít, hogy az év utolsó hónapjaiban szufficites lesz a költségvetés, így a végén mégis sikerül majd a kívánt szintre leszorítani a deficitet.
"A régióban minden ország érdeke az, hogy az élmezőnyben maradjon, mert azt értékelik a befektetők" - vázolta fel álláspontját Irina Ivaschenko. Arra a kérdésre, hogy az IMF mekkora hiánytúllépést tolerálna, a szakember elmondta: nem mindegy, miért lépjük túl a hiányt. A kormány túlköltekezését nem tolerálja az IMF, azonban külső sokkok esetén - tavalyhoz hasonlóan - rugalmas elbírálásra számíthatunk.
Fontos a hitelesség javítása
"Magyarország esetében a fundamentumok jobbak, mint a környező országokban, és a deficitcél is kedvezőbb. Azonban az ország hitelessége tartogathat kockázatokat" - mondta a csütörtöki sajtótájékoztatón Barcza György, a K&H vezető elemzője.
Az IMF képviselője is elismerte, hogy a hiánycél fenntartása miatt is fontos lenne az ország számára a fenntartható hitelesség a piaci szereplők szemében. Szerinte azt többek között azzal tudja elősegíteni a kormány, hogy a vártnál kedvezőbb makropálya miatti pluszbevételeket nem költi el, hanem tartalékolja.
Ivaschenko szerint még nagyon sok szerkezeti reformot kell végrehajtania hazánknak, melyek ugyancsak segíthetnek a hitelesség fenntartásában.
Az eseményen Szapáry György, a Magyar Nemzeti Bank korábbi alelnöke is azt emelte ki, hogy Magyarország szempontjából a legfontosabb a piaci bizalom megőrzése. Szapáry hozzátette: személyes véleménye az, hogy az erősítené a bizalmat, ha jövőre a választások után, amikor feláll az új kormány, új hitelszerződés készülne a Nemzetközi Valutaalap és Magyarország között.
Beke Károly
Menedzsment Fórum