5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdasági folyamatok miatt a bankok számára egyre fontosabbá válik a betéti állományuk növelése. Az mfor.hu ezért körülnézett a piacon és megvizsgálta, milyen kamatokkal szállnak harcba a legnagyobb hitelintézetek és a takarékok az ügyfelekért.

A januárban már enyhülő, de még mindig jelentős forráshiány az európai bankközi piacon, a magyar bankrendszer részben végtörlesztésből, részben pedig az egyre romló hitelállományból fakadó veszteségei, illetve az egészségesebb hitel/betét arány elérése érdekében egyre nagyobb hangsúly kerül a bankok betéti állományának növelésére.

Ezért megvizsgáltuk, vajon hogyan alakultak az elmúlt egy hónapban a kamatlábak, vagyis a bankok próbálják-e ilyen módon növelni a betétállományukat, a lakosság pedig kedvezőbb feltételeket találhat-e. Cikkünk megírásakor a PSZÁF adatai alapján hét bank (CIB Bank, Erste Bank, Gránit Bank, K&H, OTP, Raiffeisen, valamint Unicredit), és hat takarékbank (Borsod Takarék, Duna Takarék, Mohácsi Takarék, Pannon Takarék, Somogy Takarék és a Takarékszövetkezeti Hitelintézet) kínálatát vettük górcső alá.

Emelkedő kamatlábak, magas szerződéses összeg

A Magyar Nemzeti Bank statisztikájából először is az derül ki, hogy tavaly decemberben (ez a legfrissebb adat) a novemberihez képest a lekötött betétek emelkedő átlagos kamatlába ellenére csökkent a szerződéses összeg a forintbetéteknél. (mfor.hu szerk: mivel a jegybank statisztikája nem tartalmaz pont egy éves lejáratú betéti kamatokra adatokat, ezért a lekötött betétekre vonatkozó átlagot használtuk).

Míg a kamat a korábbi 5,59 százalékról 6 százalék felé emelkedett – 6,03 százalék volt decemberben -, a háztartások az előző évhez hasonlóan kisebb összegben takarítottak meg – a novemberi 1157,7 milliárd után 1073,8 milliárdról számol be a jegybank. Bár ez még mindig magasabb, mint amennyi 2011 döntő részében volt jellemző, hiszen az utolsó két hónapot leszámítva egyszer sem lépte túl a szerződéses összeg az 1000 milliárd forintot (erre utoljára 2010. novemberében volt példa).

Hasonlóan alakultak a kamatok és az összegek az euróbetétek esetében is, hiszen míg a kamatláb, ha minimálisan, de 2,43 százalékra emelkedett, a szerződéses összeg 198 milliárdról 157,34 milliárdra csökkent decemberben - ilyen alacsony értékre egyébként az elmúlt két évben nem volt példa. A forintbetétek értékének inkább stagnáló alakulásával ellentétben az euróbetétek egész évben csökkenő trendet mutatnak a folyamatosan emelkedő kamatláb mellett.

Kismértékű kamatemelés a bankoknál

A vizsgált bankok esetében az egyszerű, fix kamatozású, 12 hónapos futamidejű lekötött betétek kamatának alakulását vizsgáltuk meg. Ahogy az a lenti táblázatban is látható, az intézmények többsége január eleje óta alig változtatott a forint alapú megtakarítási forma kondícióin.

Kismértékű, mindössze 0,25 százalékpontos emelést hajtott végre az OTP Bank, így jelenleg 1,5 és 2,5 százalékos hozam mellett lehetet nálunk fix kamatozású forintbetétet nyitni, mely különböző futamidőre szólhat. Ennél nagyobb, 0,5 százalékos emelkedés történt a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bank termékénél, így már 4,5 – 6,5 százalék közötti hozamot ígér a megtakarítási forma. Jelentősebb emelést eszközölt azonban az Unicredit Bank. Míg január elején a PSZÁF adatai alapján a "Sztenderd lekötött betét" 3,4 – 3,9 százalékos hozamot ígért, február elején már 4,6 – 5,3 százalékot.

Az euró alapú betétek esetében szinte sehol sem történt változás – kamatemelés legalábbis semmiképp. A K&H Bank volt egyedüliként, aki, ha minimálisan is, de csökkentette a betéti kamatokat, így 0,33 – 0,85 százalékot ígérnek. Ezzel egyébként az általunk vizsgált banki termékek közül a legkedvezőtlenebb kondíciót kínálják az ügyfeleknek, míg a legmagasabb, elérhető euróbetéti kamatot az Erste Bank kínálja, ahol bár a minimum kamat csak 0,51 százalék, a termék maximum 2,77 százalékot ígér.

Akár 7,55 százalék is a Borsod Takaréknál

A bankok mellett megvizsgáltuk néhány takarékszövetkezet termékét is, melynél szintén az egyszerű, lekötött betétek feltételeire voltunk kíváncsiak. Mivel a legtöbbnél megtalálható a Matrac névvel kínált betét (fix kamatozású, időben és összegben is egyszerű kamatozású, három hónapos futamidejű konstrukció), ezeknek a kondícióit hasonlítottuk össze, ahol pedig más terméket találtunk, azt jeleztük az összefoglaló táblázatunkban.

A legjobb kamat mellett a Borsod Takarék kínálja a termékét, hiszen a Matrac betét 6,03 és 7,55 százalék közötti elérhető hozamot ígér az ügyfeleiknek. Ezzel szemben a legalacsonyabb kondícióval rendelkező azonos termék a Duna Takaréknál található, itt ugyanis „csak” 5,61 százalék a maximum kamatláb. Bár a Mohácsi Takaréknál a lakossági fix kamatozású napra lekötött betétet néztük meg, a kínált kondíció itt sem nevezhető rossznak - 2,25 és 6,5 százalék -, sőt még mindig kedvezőbb, mint némely korábban említett banki termék kamata.

Ami az euró alapú megtakarítási formát illeti, a vizsgált takarékok fele nem rendelkezik ilyen termékekkel. A Duna, Mohácsi és Pannon Takarék betéte viszont nagyjából azonos konstrukció mellett érhető el, mint a fentebb említett banki euró alapú termékek.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!