Az euró 1999-es bevezetése óta a dollár csütörtökön történelmi mélypontra esett, az uniós fizetőeszköz értéke megközelítette az 1,56-os szintet az amerikai dollárral szemben. Nem véletlen, hogy a dollár folyamatos gyengülésére reagálva a befektetők olajba és aranyba menekítik a pénzüket. Így a spekulánsok már nem azért vesznek árupiaci termékeket, mert a piacon bármiféle hiány tapasztalható, hanem, azért mert félnek az inflációtól.
Emellett a piacon lévő pénzek is keresik a helyüket, és a rekordokban jócskán szerepe van azoknak a befektetőknek, többnyire az úgynevezett hedge fundoknak, melyek egyértelműen az árupiaci termékekben látnak nyerési lehetőséget. Kedden ugyan a piacok kirobbanó teljesítménnyel reagáltak a FED újabb likviditásbővítési akcióira, de úgy tűnik ennek a hatása gyorsan kifulladt a részvénytőzsdéken, miközben ez a pénzpumpálás komoly veszélyként hordozza magában az infláció felgyorsulását.
Klasszikus piaci tényezőknek is szerepe van
Persze egy-egy nagyobb áremelkedést konkrét okokra vezetik vissza. Így, ha szárnyra kel az a hír, hogy Venezuela támogatja a terroristákat, akkor egyből felpattan az olaj jegyzés. Ha megerősödnek azok a gyanúk, hogy az OPEC szándékosan fogja vissza a teremelést, akkor szintén hirtelen emelkedés lehet a reakció. Ezeknél a pletykáknál azonban fajsúlyosabb érv lehet, hogy India és Kína töretlen gazdasági növekedése újabb és újabb igényeket támasztanak a kőolaj piacon.
Azért sokak szerint nem kell feltétlenül felülni ennek az áremelkedési hullámnak, hiszen könnyen párhuzam vonható a 90-es évek dotcom fellendülésével. Akkor az emberek hittek az informatika felemelkedésében és ezért felmentek az árfolyamok. Amikor azonban jött a kiábrándulás, természetesen az árfolyamok is mélybe zuhantak. Vagyis, ha befektetők úgy gondolják, hogy az árupiaci termékek vásárlása a megoldása a gazdasági gondoknak, addig emelkedni fog a jegyzés, de egyszer ez is véget érhet.
Nemesfémek is csúcsközelben
Hasonló fellendülést él át az aranypiac az elmúlt napokban, hiszen szerdán a jegyzés megközelítette a 1000 dolláros unciánkénti árat, majd a csütörtöki kereskedésben már meg is haladta azt. A kereskedők szerint az aranyat elsősorban a gazdasági bizonytalanság, a rekord alacsonyan álló dollár, és a részvénypiacok gyengülése erősítette. Az ezüst is követi a sárga fém pályáját és volt, hogy elérte a 19, 63 dolláros unciánkénti jegyzést. De például a palládium árfolyama is új rekordokat döntött. Platina is stabilan tarja a 2045 dolláros árfolyamát.
Egyébként az aranyláz már kezdi magával ragadni Amerikát, mivel az ékszerboltok rekord forgalomról számolnak be. A magas ár hatására rengeteg, a fiók mélyén lévő arany ékszer kerül forgalomba. Hiszen úgy tűnik, hogy ezen az áron már megéri vesződni a családi arany eladásával. De kereskedelem felszívja a megnövekedtet kínálatot, hiszen rengeteg új vevő is megjelent a boltokban.
Eközben a fejlődő piacokon is komoly kereslet van a nemesfémek iránt. A kereskedők szerint az aranyat elsősorban a gazdasági bizonytalanság, a közel rekord alacsonyan álló dollár, és a részvénypiacok gyengülése erősítette. A The Times című brit lap a közelmúltban arról számolt be, hogy az áremelkedésben nem kis szerepet játszanak két nyersanyageladásaiból gyorsan gazdagodó államnak, Katarnak és Oroszországnak immár folyamatos aranyvásárlásai.
Oroszország, tartalékainak növelésére, tavaly 44 tonna aranyat vett, Katar vásárlásait havi egy tonnányira becsülik. Elemzők szerint Kína nem aranytartalékainak töltögetése okán nagy vásárló, hanem az országban az arany a fő lakossági kincsképzési eszköz, elsősorban ékszerben, ezért ékszerarany vásárlásai jelentősek. Hasonló a helyzet Indiával is. Kína aranytartalékai már elérhették a 600 tonnát, miközben az orosz állam aranytartaléka 438 tonna lehetett a múlt év végén.