2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Timothy Geithner amerikai pénzügyminiszter keddi kongresszusi meghallgatásán elismerte, hogy a hatalmas kormányzati erőfeszítések ellenére még nem sikerül helyreállítani a normális hitelezési folyamatot.

Geithner elmondta: annak ellenére, hogy a hitelfeltételek javultak az utóbbi hónapokban, a statisztikák szerint visszaesett a fogyasztói hitelfelvétel, egyebek mellett a hitelkártya-kölcsönzés, valamint a kereskedelmi és ipari hitelezés is. Mint kifejtette, a hitelezést továbbra is - a hivatalos kormányzati zsargonban "örökölt eszközöknek" nevezett - rossz banki hitelállomány tömíti el, a hitelezés újraindulását legfőképpen ezen jelzálogpiaci és egyéb eszközök értéke körüli bizonytalanság gátolja.

Védelmébe vette a szövetségi bankmentő csomagot, azt állítva, hogy megfelelő egyensúlyt találtak a felelősségnek az adófizetők és a magánszektor közötti megosztásával. A washingtoni törvényhozásban annak a részleteiről faggatták a pénzügyi tárca vezetőjét, hogy miképpen használja fel az Obama-kormány a bankmentő törvénycsomagban biztosított 700 milliárd dollárt.  (Az IMF kedden közölte, hogy az amerikai pénzintézetek 2,7 billió dollárt veszíthetnek a nemzetközi hitelválság következtében.)

Geithner a beragadt banki hitelek és értékpapírok felszabadítása kapcsán fejtette ki, hogy szerinte megfelelő egyensúlyt talált a kormány a felelősség megosztásával. A pénzügyminiszter ezt egy friss kongresszusi jelentésben olvasható bírálat kapcsán mondta, amely szerint a köz- és a magánszféra partnerségén alapuló, a rossz eszközök felvásárlását célzó műveletek a befektetőknek kedveznek, nem az adófizetőknek.

Rámutatott, hogy a befektetők árveréseken juthatnak hozzá a befagyott eszközökhöz. Ha egyedül a kormány vásárolná fel ezeket az eszközöket, akkor az egész veszteséget magára kellene vállalnia, és esetleg túlfizetné azokat. Ha viszont csak abban reménykednének, hogy a bankok önmaguk megoldják a helyzetet, ezzel meghosszabbítanák a krízist, amely idővel még többe kerülne az adófizetőknek - érvelt.

A pénzügyminiszter értékelése szerint a bankok nagy többsége elegendő tőketartalékkal rendelkezik, de a válság és a rossz eszközök bizonytalanságot teremtettek a pénzintézetek egészségével kapcsolatban, s ezzel visszafogták a hitelezési folyamatot az egész gazdaságban.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!