Az előterjesztést az EP ipari, kutatási és energiaügyi bizottsága csütörtökön ellenszavazat nélkül elfogadta - közölte a képviselő.
Herczog Edit a jelentésben arra hívta fel a figyelmet, hogy komoly versenyhátrányba kerülhet az EU a világ többi gazdasági térségével szemben, ha ahelyett, hogy a növekedésbe fektetne, folyamatosan megnyirbálja a költségvetését. Emlékeztetett arra, hogy az EU 2011-ben az előirányzathoz képest közel 3 milliárd euróval kevesebből gazdálkodhat, hiszen az Európai Bizottság megszorító lépéseit követően a tagországok kormányait képviselő Tanács tovább szűkítette a költségvetési mozgásteret.
A képviselő szerint "természetesen alkalmazkodni kell a válság okozta új helyzethez, de nem a versenyképességi és foglalkoztatási fejezet ilyen mértékű visszavágásával".
Márpedig a büdzsé öt fejezete közül éppen a versenyképesség terén szenvedi el a közösség az egyik legnagyobb visszaesést mutat rá a jelentés. "Ez olyan, a XXI. század Európáját megalapozó programokat sodorhat veszélybe, mint a kkv-k (kis- és középvállalatok) támogatása, a különféle innovációs programok, a stratégiai jelentőségű európai űrpolitika, a 100 százalékos internetes lefedettség kialakítása vagy éppen az új energiahordozók kifejlesztését és az energiahatékonyság javítását célzó SET-Plan" - áll a közleményben.
Herczog szerint "a szavazás eredménye jól mutatja, hogy míg az EP komolyan veszi a bizottság 2020-as célkitűzését Európa intelligens fenntartható növekedéséről, addig a konzervatív többségű Tanács pénzhiányra hivatkozva visszaveri azokat a javaslatokat, amelyek a jövőbe fektetve javítanák a foglalkoztatás biztonságát".
MTI