Folytatva a megkezdett sorozatot ismét megnéztük, hogy a NAV jövedéki statisztikái alapján mennyit nyertünk márciusban azzal, hogy az üzemanyag ára tavaly novemberben elhagyta a korábbi, jócskán 400 forint feletti szinteket.
A márciusi mérleg 15,6 milliárd, vagyis feltételezve, hogy akkor is ennyit fogyasztottunk volna, ha az árak az októberi szinten maradnak, ennyivel több maradt a pénztárcánkban, a cégeknél, illetve az állami szférában. Ahogy emelkednek az árak, természetesen ez az összeg úgy apad, azonban még mindig tetemes összegekről beszélhetünk, sőt az 5 hónap alatt a nyereségünk már megközelítette a 75 milliárd forintot.
Hogy a fogyasztási szintjével kapcsolatos feltételezés mennyire nem légből kapott, azzal két cikkben is foglalkoztunk:
Nagyobbat üthet az olaj drágulása, mint azt elsőre gondolnánk
A szegény magyarok ki voltak éhezve az üzemanyagra?
A 75 milliárd forint egyébként megegyezik azzal, amelyet átlagosan egy hónap alatt a kiskereskedelemben cigarettára és italra költünk, vagyis ha úgy tetszik az OPEC 5 hónap alatt kifizette egy havi italozásunkat és pöfékelésünket, amely nem kis pénz.
Ha már a kiskereskedelemnél tartunk, meg is látszik a növekedés, különösképpen a nem élelmiszer termékek forgalmában, sőt vélhetően ennek köszönhető, hogy januárban éves bázison kilőtt a számítástechnikai termékek forgalma. Pont egy olyan termékcsoporté, amely nem létszükséglet, de amelyre szívesen költünk, ha van felesleges pénzünk.
Bár most, amikor ekkorát drágultak az üzemanyagok, nehéz elhinni, hogy a sorozat folytatódni fog, de ha ránézünk a grafikonra, látszik, hogy még mindig a „gödörben” vagyunk.
Pénteken egyébként megint emelkedni fog az üzemanyagok ára, a benziné 3, a gázolajé pedig 2 forinttal.
mfor.hu