3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egyiptomi válság visszavetheti a világgazdaságot - figyelmeztet hétfői írásában a The Wall Street Journal. Eddig ugyan a közlekedési és áruszállítási útvonalak nem kerültek veszélybe, ám a közeljövőre nézve nincsenek garanciák. Gazdasági szempontból az olajárak megugrása sem megnyugtató.

Az amerikai gazdasági lap cikkében rámutat: noha Egyiptom a legnépesebb arab állam, gazdasági teljesítménye viszonylag kicsi, az GDP-je tavaly 217 milliárd dollár volt. Az ott zajló események mégis érzékenyen érinthetik a világgazdaságot, mert az arab ország területén található a Szuezi-csatorna és itt halad át a szuezi-földközi-tengeri kőolaj-vezeték.

A Szuezi-csatornán halad át a világ tengeri kereskedelmének 8 százaléka, aminek meghatározó része a kőolaj-szállítás. Az útvonalon északi irányban napi 1 millió, déli irányba pedig 800 ezer hordó olaj és olajszármazék halad át. A csővezetéken 1,1 millió hordó nyersolaj halad át északi irányba. A zavargások ugyan mindeddig nem hátráltatták a forgalmat, ám a bizonytalanság folytatódása esetén az olajárak tartósan meghaladhatják a hordónkénti 100 dollárt, ami sok országban visszavetheti a gazdasági talpra állás folyamatát.

"A legfőbb aggodalom amiatt alakult ki, nehogy Szaúd-Arábiában is instabilitás, politikai problémák és zavargásokhoz kezdődjenek" - nyilatkozta a lapnak Tom Kloza, az Oil Price Information Service vezető olajügyi szakértője.

A J.P. Morgan elemzői szerint az olajár tartós, 10 százalékos növekedése negyed százalékponttal lassíthatja le a világ GDP-növekedését, amit erre a negyedévre eredetileg 3,6 százalékosra becsültek. "A zavargásoknak a közép-keleti és az észak-afrikai olajtermelőkre való átterjedése jelenti a legfőbb aggályt, ami hatással lehet a pénzügyi eszközök árára és a bizalomra" - hangzik a J.P. Morgan elemzése.

Az olajár-emelkedés olyan pillanatban érte az amerikai gazdaságot, amikor sokan abban reménykedtek, hogy a tartós növekedés csökkenti a munkanélküliségi rátát. Több európai ország gazdasága lassabb ütemben fejlődik, vagy a pénzügyi válság elhúzódó hatása miatt tovább zsugorodik.

A Szuezi-csatorna lezárása 10 nappal hosszabbítaná meg az Egyesült Államokba irányuló közép-keleti olajszállítások időtartamát, az Észak-Európába tartó tranzit pedig 18 nappal hosszabbodna meg. Az egyiptomi olajkészletek elhanyagolhatóak, ám az ország jelentős földgáz-exportőr. A gáz nagy részét, cseppfolyósított formában az Egyesült Államok vásárolja meg. A gázmezők kiaknázásában mindeddig nem mutatkozott fennakadás, ám a nemzetközi olajtársaságok bezárták kairói irodáikat.

Egyiptom emellett a világ legnagyobb búzaimportőre és egyik legjelentősebb gyapot-exportőre. A chicagói tőzsdén pénteken 2 százalékkal esett vissza a búza ára a kairói rendszerváltástól való félelem miatt, ami az amerikai termelőket sújtja. Az egyiptomi állami gabonafelvásárló vállalat ugyanakkor vasárnap bejelentette, hogy nem tervez változásokat a megrendelésekben.

Ha az egyiptomi gyapotkivitelben fennakadások mutatkoznak majd, az tovább emeli a textilipari alapanyag másfél évszázados rekordokat döntögető árát. A politikai bizonytalanság távol tarthatja az országtól a befektetőket is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!