Az előző évben a kínai külkereskedelmi többlet 183,1 milliárd dollár volt, ami 7 százalékkal kevesebb, mint a 2009. évi 196,1 milliárd dollár. Akkor 34 százalékkal esett a válság előtti, csúcsnak számító 300 milliárd dollárról.
Decemberben 13,1 milliárd dolláros külkereskedelmi többlet volt az ázsiai országban a novemberi 22,9 milliárd dollárt követően. A kivitel éves szinten 17,9, míg a behozatal 25,6 százalékkal nőtt az előző év utolsó hónapjában. Elemzők 22,5 százalékos export- és 24,5 százalékos importnövekedést vártak 20 milliárd dolláros többlet mellett.
Li-Gang Liu, az ANZ Hong Kong-i elemzője szerint a kivitel elmaradt a várakozásoktól, de ez az elmúlt években is jellemző volt decemberre. Az idén azért volt alacsonyabb, mert a nyugati piacokra szánt, karácsonyi időszakra gyártott termékek kivitele már októberben és novemberben is kisebb volt. Az erősebb importadat a magasabb nyersanyagárak miatt alakulhatott így, s ennek következménye, hogy alacsonyabb volt a külkereskedelmi többlet. Ez jó hír a kínai monetáris politikának, mivel nem kell olyan nagy mértékben fékezni a gazdaságot, mint a korábbi hónapokban - tette hozzá.
Az elmúlt években számos kritikus hang jelent meg, amely amiatt bírálta a kínai kormányt, hogy mesterségesen alacsony szinten tartja fizetőeszközének értékét annak érdekében, hogy előnyhöz juttassa exportorientált gazdaságát. A kormány több alkalommal is jelezte abbéli szándékát, hogy megváltoztatja gazdaságának szerkezetét: csökkenti exportfüggőségét és növeli a belső fogyasztást.
A nyugati világ számára kedvezőbb decemberi makroadat megfelelő tárgyalási pozíciót jelenthet a kínai elnök Hu Csin-taonak, aki a jövő héten vesz részt egy washingtoni hivatalos látogatáson. Elemzők szerint a kínai kormány várhatóan amellett érvel majd, hogy gazdasága - a reformoknak köszönhetően - vezető szerepet játszik a világgazdaság válságból való kilábalásában. Az Egyesült Államok ugyanakkor továbbra is elégedetlen lehet a változások ütemével, mivel a két ország közötti külkereskedelmi rés tovább szélesedett 2010-ben.
MTI