2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit bankrendszer az I. világháború kezdete óta nem volt olyan közel az összeomláshoz, mint e hónap elején, mondta a Bank of England kormányzója, aki szerint a brit gazdaság valószínűleg már recesszióban van. Szavaira öt éve nem látott mélypontra zuhant szerdán a font.

Mervyn King vezető brit üzletemberek előtt Leedsben tartott, drámai hangvételű kedd esti előadásában azt mondta: az amerikai Lehman Brothers befektetési bank szeptember közepi összeomlása "rendkívüli, szinte elképzelhetetlen események láncolatát indította el ... nehéz eltúlozni ezeknek az eseményeknek a súlyosságát".

A bankok a Lehman bukása után egyre kevésbé bíztak abban, hogy biztonsággal hitelezhetnek egymásnak, a finanszírozási költségek meredeken emelkedtek, sok pénzintézet már csak egynapos hiteleket tudott felhajtani, és a reálgazdaságba áramló hitelezés is szinte leállt.

King szerint október 6-7-én jött el az a pillanat, amikor már a legrövidebb távú bankközi likviditás is kezdett eltűnni, és "radikális lépésekre volt szükség a bankrendszer túlélése érdekében".

Ez a radikális lépés minden idők legnagyobb, kiegészítő elemeivel együtt összesen 500 milliárd fontos elvi értékű nagy-britanniai bankmentő programja volt, amelynek keretében - évtizedek óta először - többségi állami tulajdonba kerültek brit nagybankok.

A Bank of England kormányzója szerint a program részét képező "masszív jegybanki likviditás-injekció" alapvető szerepet játszott a bankrendszer "azonnali összeomlásának" megakadályozásában, de a fő problémára - a kialakult tőkehiányos helyzetre - nem kínálhat megoldást, a feltőkésítés csak a költségvetési tőkepótlással volt lehetséges. Erre a programban 50 milliárd font költségvetési keret áll rendelkezésre, amelyből hírek szerint a bankok eddig 37 milliárdot hívtak le.

Mervyn King szerint még messze van a stabilitáshoz vezető út vége, de a bankrendszerek újratőkésítéséről hozott nagy-britanniai és külföldi döntések már a fordulatot jelentik az elmúlt egy év bankválságában.

Ezt jelzi, hogy a nagybani finanszírozási piacon már van jele az élénkülésnek, és a nem teljesítővé válási kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (CDS) - gyakorlatilag a törlesztési leállások elleni biztosítások - felárai az öt legnagyobb brit bank esetében a mentőprogram október 8-ai bejelentése óta kevesebb mint a felére szűkültek, mondta a Bank of England kormányzója.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!