Washington meggyőződése szerint az európai pénzintézeteken is kemény terhelési próbát kell végezni azon bankok kiszűrésére, amelyek nem tudnának átvészelni egy nehezebb gazdasági helyzetet. A befolyásos New York-i üzleti lap értesülése szerint Timothy Geithner pénzügyminiszter erről is tárgyalni fog zárt ajtók mögött a vezető ipari országok alkotta G8-csoport pénzügyminisztereivel a hét második felében Olaszországban.
Az Egyesült Államoknak ebbéli törekvésében szövetségese a washingtoni székhelyű Nemzetközi Valutaalap (IMF), amely hétfőn figyelmeztetett: az euró övezet felépülésének folyamatát lassíthatják a rossz eszközállománnyal terhelt pénzintézetek. Az IMF leszögezte: a felépülés biztosítása és a fenntartható növekedéshez való visszatérés érdekében további határozott lépésekre van szükség, különösen a pénzügyi szektorban.
Geithner ellenállásba ütközhet az európai pénzügyminiszterek részéről, amelyek közül sokan azzal érvelnek: a gyengébb bankok állapotának feltárása azzal a kockázattal jár, hogy azok összeomlanak.
Az IMF már májusban felszólította az európai kormányokat, hogy kövessék az Egyesült Államok példáját, és vessék alá terhelési próbának bankjaikat. A jegybank szerepét betöltő amerikai Fed akkor tette közzé az amerikai vizsgálatok eredményét, amelyek szerint a górcső alá vett 19 nagybank közül 10 esetében tőkeemelésre van szükség, összesen 75 milliárd dollár értékben.
A The Wall Street Journal tudomása szerint az európai bankfelügyeletek úgynevezett bizalmas teszteket fognak végrehajtani, előreláthatóan szeptemberig; de az amerikai eljárással szemben nem hozzák nyilvánosságra sem az eredményeket, sem azokat az ismérveket, amelyek alapján a vizsgálatokat elvégzik. Egy volt washingtoni pénzügyminisztériumi tanácsadó szerint Geithner a tervezettnél nagyobb nyilvánosságot szorgalmaz Európában.