3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Remek decembert hagyott maga mögött a hazai turisztikai szektor, igaz az év többi időszakára sem lehetett panasz, hiszen hónapról-hónapra növekedett a kereskedelmi szálláshelyek forgalma.

2017. decemberben az előző év azonos hónapjához képest a külföldi vendégek száma 6,6, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 6 százalékkal emelkedett, és elérte a 945 ezret. A vendégéjszakában mért forgalom mindegyik szállástípusban jelentősen nőtt. A vendégéjszakák 92 százalékát realizáló szállodákban 5,5 százalékos volt a növekedés mértéke. A külföldi vendégéjszakák száma a Közép- és Nyugat-Dunántúl kivételével valamennyi turisztikai régióban nőtt.  A belföldi vendégek száma 9,1, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 8,8 százalékkal bővült, és meghaladta a 929 ezret.
 
 
 
A szállodák szobakihasználtsága 2,5 százalékponttal, 51,9 százalékra nőtt. Az összes bruttó árbevétel 14 százalékkal (36 milliárd forintra), ezen belül a szállásdíjbevétel 13 százalékkal (20 milliárd forintra), a vendéglátás bevétele 9,9 százalékkal (8 milliárd forintra), az egyéb szolgáltatások bevétele 18 százalékkal (8 milliárd forintra) emelkedett folyó áron. A külföldi szállásdíjbevétel 12, a belföldi 14 százalékkal magasabb volt az előző év decemberinél.

Az életszínvonal emelkedését jelzi, hogy a belföldi turisták nem csak, hogy többet költöttek, mint egy évvel korábban, de ezt "saját zsebből" fizették. A Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok ugyanis 3,6 százalékkal kevesebbet, 1,1 milliárd forintot költöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, mint egy évvel korábban.
 

Ha a teljes tavalyi évet nézzük, akkor is igen büszkék lehetnek az idegenforgalmi szakemberek. 2017-ben a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma 6,7 százalékkal nőtt, a szálláshelyek összes bruttó árbevétele 16 százalékkal emelkedett 2016-hoz képest.

Ha megnézzük, hogy honnan érkezett a legtöbb külföldi turista, akkor azt láthatjuk, hogy továbbra is Németország a legfontosabb partnerünk. Ugyanakkor biztatóan megindult a turistaáradat Oroszországból is, és a gyenge előző évek után a számok lassan visszatérnek a 2014-es szintre. (Az Oroszország és az EU közötti szankciókat követően erősen megbicsaklott az onnan érkező turisták száma.) Emellett a britek továbbra is szívesen jönnek hozzánk bulizni, éves szinten itt is szép növekedést realizáltak a hazai szállodák. Üde színfolt volt, hogy a nyári időszakban nagyon megugrott a lengyel és a cseh turisták száma. Előbbiek azonban az év végére szinte teljesen eltűntek, míg a csehek viszont egy-két hónaptól eltekintve folyamatosan túlszárnyalták a bázis időszakot. Összeségében pedig az Oroszországból jövők számát is meghaladta a cseh vendégeké. 

Ha az éves és a havi bontású adatokat nézzük is, nehéz megállapítani, hogy a vizes világbajnokság pénzügyileg mennyire volt sikeres. Mint ismert, nem csak, hogy óriási költségekkel járt az infrastruktúra kiépítése és a szervezés, de nagyon durván túllépték a költségek az eredetileg tervezett szintet. A turisztikai adatok alapján egyébként sem a profik versenyének idején, sem a (kvázi amatőröknek szervezett) masters vb alatt nem lehetett kiugró adatokat látni a vendégéjszakáknál.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!