Elemzői vélemények szerint azonban a folyamat nem Magyarország-specifikus, hanem továbbra is a Federal Reserve elnökének minapi bejelentésére kialakult általános piaci korrekció része, és így várhatóan nem befolyásolja az MNB további enyhítési szándékát. Ben Bernanke,a Federal Reserve vezetője a múlt héten egyenes utalást tett arra, hogy a Fed még az idén hozzákezdhet a gazdaságélénkítő likviditáspótlásra fordított összeg csökkentéséhez, 2014 közepére pedig le is állíthatja a mennyiségi enyhítési ciklust.
A CMA piacfigyelő cég kimutatása szerint a magyar CDS középárfolyama a 341,2 bázispontos előző záróról meredek ívben 365 bázispont környékére emelkedett a hétfői londoni kereskedés késői szakaszában. Ennél magasabban az idén csak március végén járt a magyar CDS-árazás: akkor 370 bázispont körüli árfolyamokat mértek.
Londoni elemzői vélemények szerint ugyanakkor sem ez a folyamat, sem a forint gyengülése várhatóan nem akadályozza meg a monetáris tanácsot az újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentésben a keddi ülésen.
A Morgan Stanley elemzői előrejelzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az MNB figyeli ugyan a kockázatokat, ám valószínűleg egyedi jellegű, Magyarország-specifikus kockázati elemnek kellene megjelennie ahhoz, hogy a magyar jegybank a további enyhítéssel egyértelműen összeegyeztethetetlennek minősítse a kockázati környezetet. A Morgan Stanley elemzői hangsúlyozták: nehéz lenne azzal érvelni, hogy a jelenlegi eladási hullám Magyarország-specifikus, ráadásul az MNB az idén 300 forint feletti euróárfolyam és a jelenleginél magasabb állampapírhozamok mellett is végrehajtott kamatcsökkentést.
A Goldman Sachs elemzői is azt emelték ki előrejelzésükben, hogy az MNB a jelenleginél gyengébb forintárfolyamok mellett is csökkentette már alapkamatát az idén, például áprilisban, amikor a forint 306 forint/euró feletti szinteken járt.
MTI