3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tavaly 6-szor annyi sikerdíjat fizetett ki a BKK, mint 2013-ban.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tavaly 61,1 millió forintot fizetett ki pótdíjbehajtás jogcímen ügyvédi sikerdíjként, amely jócskán meghaladja a 2013-as 10,5 milliót – derül ki a cég éves beszámolójából.

A BKK leányvállalataként működő BKV kimutatásában pedig a passzív időbeli elhatárolások soron találunk egy pótdíj jutalék, ügyvédi költség sort, amelyben értéke tavaly év végén 244 millió forintot tett ki, de ez hosszabb időtávot ölel fel.

Eközben a vállalat pótdíjbevétele 1,05 milliárd forintra nőtt a 2013-as 863 millió forintról. Ez soknak tűnik, azonban eltörpül amellett a 607 ezer darab pótdíjkövetelés mellett, amelynek értéke megközelíti a 19,4 milliárd forintot.

Emellett azért megnyugtató, hogy sokan fizetnek is a szolgáltatásért, hiszen a BKK csak jegy- és bérletértékesítésből 59,1 milliárd forint bevételt ért el, szemben a 2013-as 56,6 milliárddal. Ez azt jelenti, hogy 2,5 milliárd forinttal többet hagytunk ott a pénztáraknál (és az automatáknál), mint az azt megelőző időszakban. Ehhez további 16,9 milliárd forint szociálpolitikai menetdíj támogatást kapott a cég.

A BKK-nak tavaly összesen 87,6 milliárd forint értékesítési árbevétele keletkezett, 9,3 milliárddal több, mint egy évvel korábban. Ehhez jött további 93,4 milliárd forint egyéb bevétel, amely szinte teljes egészében a Fővárosi Önkormányzattól kapott támogatásokból áll és amely 17,2 milliárddal nőtt. Ez összesen 181 milliárd forint.

Kattintásra galéria nyílik!

A cég anyagjellegű ráfordításai 168 milliárdot tettek ki, amelyben természetesen a fővárosi tömegközlekedés üzemeltetése, vagy a BKV-n kívüli autóbusz-szolgáltatók díjai is benne foglaltatnak.

A személyi jellegű kiadások 10,8 milliárdot tettek ki, amely 20 százalékkal, illetve 1,8 milliárddal haladja meg a 2013-as ráfordítások értékét. Ez 1751 foglalkoztatottat jelent, azonban ebben az állományban természetesen nincsenek benne a BKV dolgozói.

Végül nyereséggel zárt a közlekedési "ernyőcég"

Bár egy részben állami és önkormányzati forrásból működő, közfeladatot ellátó cég esetében a mérleg szerinti eredmény nem a legfontosabb mérőszám, a BKK 150 milliós nyereséggel zárta a tavalyi évet, szemben a 2013-as 249 milliós eredménnyel.

Mi a helyzet a BKV-nál?

Bár a jegybevételek a BKK-nál jelentkeznek, a tömegközlekedés működtetésével kapcsolatos kiadásokat már a BKV kimutatásában kell, hogy keressük.

A cég tavaly összesen 141 milliárd forintból gazdálkodott, amelyből 56,6 milliárd volt az anyagköltség, 57,9 a személyi jellegű ráfordítás 26,2 milliárd az értékcsökkenés.

A vállalatnál tavaly 10 760 teljes munkaidőben foglalkoztatott ember dolgozott, amely valamivel kevesebb, mint 2013-ban. Ha csak a teljes munkaidőben foglalkoztatottak bérköltséget (járulékok nélkül) nézzük a BKV-nál, akkor kiderül, hogy a szellemi dolgozók átlagosan havi bruttó 399 ezer forintot, míg a fizikai dolgozók 293 ezer forintot kerestek. Ez utóbbi 25 ezerrel több, mint 2013-ban. A szellemi dolgozók bére viszont kis mértékben csökkent, ezt viszont a cég az egyéb kifizetésekkel kompenzálta.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!