4p

A súgói szerint ideje volna egy új garanciaalapot felállítani.

Most, hogy az infláció Magyarországon elmozdult a nulla közeli szintről, a növekedés pedig a kormány várakozásai szerint 4 százaléknál is gyorsabb lehet, fel van adva a lecke a Magyar Nemzeti Banknak, hogy a kamatpolitikájával mikor reagáljon a változó makrogazdasági környezetre.

Az áremelkedés üteme idén a jegybank szerint 2,6 százalékos lehet, amivel nagyjából egyetértenek a piaci elemzők. A kormány eddig kitartott az 1,6 százalékos inflációs előrejelzése mellett, de egyre több nyilatkozat utal arra, hogy a miniszterek szerint is 2 százalék feletti lehet az árromlás.

Vagyis közel kerülünk ahhoz a szinthez, amit a jegybank irányadónak tekint. A 3 középtávú inflációs cél egyfajta egészséges gazdasági környezetet jelent, olyan ideális keresleti-kínálati állapotot, amely a legjobb működési feltételeket nyújtja a gazdaság szereplőinek.

Matolcsy nagy egyetértésben van Orbán Viktor miniszterelnökkel 

Az inflációs cél közelsége mellett a növekedés túlfűtöttségének veszélye is óvatosságra inthetné a jegybankot, de ettől a kényszerpályától azért még messze járunk. A 4 százalékos, illetve azt meghaladó bővülésre ma igen nagy szüksége van a magyar gazdaságnak, s ennek erős motorja lehet a belső fogyasztás berobbanása. A béremelések nyilvánvalóan lecsapódnak a fogyasztásban, vagyis végre nem csak a külkereskedelem ad támaszt a GDP-nek, hanem a lakosság költekezése is.

A növekedés miatt tehát biztos nem aggódnak a jegybankban, az inflációs környezet alakulása azonban gondolkodóba ejtheti a kamatszint meghatározásáért felelős szakértőket a monetáris tanácsban. Jelenleg 0,9 százalék az alapkamat, ami egy szinte deflációs időszakban alakult ki. Ha viszont bejön az MNB 2,6 százalékos becslése, de nem változik az alapkamat, akkor a pénzpiaci megtakarításaikon bukni fognak a kisbefektetők. Hiszen az infláció elviszi a hozamot.

Ebben a helyzetben logikus döntésnek tűnik a kamat emelése. Csakhogy erre nem készül a jegybank. Legutóbbi jelentésében a monetáris tanács a 0,9 százalékos kamat megtartása mellett érvelt: megítélésük szerint nem történt olyan fordulat a magyar gazdaságban, ami a pálya módosítását igényelné. Az áremelkedések is inkább bázishatásoknak tudhatók be.

A jegybank elnökének, Matolcsy Györgynek a belső bizalmi köréhez tartozó forrásunk is úgy látja, nincs még itt az ideje a kamatpolitika megváltozásának. Egyedül a FED-re (az amerikai jegybank szerepét betöltő intézményre) kell figyelni, úgyis az a meghatározó, ők mit csinálnak - mondta az mfor tudósítójának egy minapi rendezvényen. Ami azért érdekes megjegyzés, mert a magyar monetáris politika szempontjából az Európai Központi Bank (EKB) döntései a meghatározók, a monetáris tanács is ezt hangsúlyozta a legutóbbi jelentésében. Mint írták: "a FED a várakozásoknak megfelelően folytatta kamatemelési ciklusát, míg a hazai monetáris politika szempontjából leginkább meghatározó EKB továbbra is fenntartja laza monetáris politikai kondícióit."

Matolcsy egyik súgója szerint azonban a FED fontosabb, csak azt kell figyelni, ők hogyan döntenek. Ahogy a régi mondás tartja, ha Amerika tüsszent egyet, Európa megfázik.

Kérdés, a FED követése nem hozza-e előrébb a magyar kamat emelését, mintha csak az EKB-ra koncentrálna az MNB. Jelenleg 1 százalékon áll az amerikai kamatszint, úgy, hogy egészen 2015 végéig 0,25 százalék volt a ráta. Azóta tart a lassú kamatemelési ciklus. Eközben az EKB nulla százalékon tartja a kamatát, s ez az a kamatkörnyezet, amiben láthatóan komfortosan érzik magukat Matolcsyék.

Forrásunk arról is beszélt az mfor-nak, hogy érdemes volna új alapokra helyezni a kisvállalati garanciarendszert, egy új garanciaalapot elindítani, mert ma a magyar gazdaságnak nagy szüksége volna egy sokkal aktívabb kezersségvállalási modellre. Mint megjegyezte, ezt a funkciót a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. nem tudja maradéktalanul betölteni, ezért nem is javasolná, hogy ennek bázisán épüljön újjá a garanciavállalás.

A Garantiqa legutóbbi, elérhető jelentése 2015-ről szól. E szerint az új és a prolongált kezességek összege 331 milliárd forint volt abban az évben, ami 17 százalékos növekedésnek felelt meg. A szerződések száma 830 darabbal emelkedett ebben az időszakban.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!