3p

A válság kezelésében azok lehetnek sikeresek, akik hosszú távú elképzeléssel, stratégiával rendelkeznek, és akik ezt következetesen, a válsághoz alkalmazkodva végre is hajtják - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a Pólus Iroda és az Európai Bizottság együttműködésében hétfőn kezdődött kétnapos nemzetközi klaszterkonferencia megnyitóján, Budapesten.

A miniszter utalt arra, hogy Magyarországnak van ágazati politikája, elemzések alapján meghatározták azokat a területeket - járműipar, gyógyszeripar és biotechnológia, logisztika, az informatika bizonyos szegmensei, turizmus -, amelyek tartósan húzóágazatok lehetnek.

A miniszter a konferencián elmondta: ezekre az ágazatokra egyenként stratégia készül. Az alapkoncepciók elkészültek, és megkezdődött az egyeztetés az ágazati szereplőkkel. A tárca arra készül, hogy ezekben az ágazatokra konkrét szabályozási, támogatáspolitikai, képzési és exportfejlesztési intézkedéseket hoz.

A konferencián a klaszterekről szólva a miniszter úgy vélekedett, hogy Magyarország az Európai Unió 500 milliós piacán akkor lehet sikeres, ha a specializáció és a hálózatosodás felé tart. A Pólus Program részeként elindult klaszter programban összefogást keresnek a nagy és a kisvállalatok között, az egyetemek, a kutatóintézetek, a város és a magánszektor között.

A klaszterek kialakulását segítő pályázatokra 169 együttműködési forma jelentkezett, eltérő fejlettségi szinttel. A 169 különböző együttműködési formában 2.250 vállalat vesz részt, 75 százalékuk kis- és középvállalkozás, öt százalékuk nagyvállalat, húsz százalékuk egyéb intézmény, köztük városi önkormányzat, kutatóintézet, egyetem. Jelenleg 12 akkreditált klaszter van Magyarországon, amelyek bizonyítottan jogosultak kiemelt támogatásra.

A konferencián Jean-Daniel Tordjman, Franciaországban a versenyképes klaszterek nagykövete a konferencián kifejtette: szükség van arra, hogy az Európai Unióban versenyképes klaszterek jöjjenek létre, hiszen a globalizáció magasabb szintre emelkedett, az árut, a szolgáltatást a világ bármelyik részén elő lehet állítani.

Kristian Ketels, a Harvard Business School Stratégiai és Versenyképességi Intézet főmunkatársa úgy vélekedett, hogy a lisszaboni stratégia végrehajtásában a klasztereknek jelentős szerepül lehet, hiszen a klaszteresedett gazdaságok jobban teljesítenek.

Rudolf Niessler, az Európai Bizottság regionális politika főigazgatósága igazgatója kiemelte, a kohéziós politika jogszabályait úgy kell alakítani, hogy a tagállamok a válság idején gyorsabban hozzájussanak a fejlesztési forrásaikhoz.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!