4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az augusztusi kiskereskedelmi statisztika egyik meglepetése az élelmiszerek forgalmának 1,6 százalékos visszaesése, amelybe a dohány és az alkohol is beletartozik. Megnéztük, hogy mi eredményezte ezt az értéket, és úgy tűnik, van okunk aggódni a dohányforgalom miatt.

Korábban már több cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy a dohány-kiskereskedelem átalakítása milyen hatást gyakorolt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) számaira. Ismertes, hogy a korábbi mintavételes adatgyűjtés és az új ND Zrt.-től közvetlenül kapott adatok mintegy 2,5 százalékkal torzították a kisker adatokat egészen 2014 júliusáig, amikor már túljutottunk a 12 hónapon és összehasonlítatóvá váltak a számok.

Júliusban még 1,15 százalékos bővülést mért a hivatal az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes cikkek forgalmában, amely bár jóval alacsonyabb, mint a korábbi 12 hónap nem egyszer 8 százalékos is meghaladó adatai, ezt betudhattuk az előbb említett módszertani változásnak. A kiigazítatlan adatok szerint egyébként a dohány és alkohol akkor 18,4 százalékkal nőtt az élelmiszer (külön) pedig 2,3-al csökkent, amely egyébként nem volt szokatlan a korábbi hónapokhoz képest sem.

Augusztusban viszont a teljes ágazat forgalma csökkent 1,6 százalékkal, amely arra engedett következtetni, hogy az ennivalót nem tudta kompenzálni a dohány és az alkohol, legalábbis a forgalom tekintetében. A gyanú beigazolódott, ugyanis míg augusztusban 0,4 százalékkal többet költöttünk ennivalóra, a másik két termékcsoport 9,3 százalékkal esett vissza. Ez olyan volumen, amelyre 2010 és 2013 első fele közöt (korábbi mintavétel) nem volt példa, bár akkor is voltak negatív előjelű adatok.

Vagyis míg az előző hónap adata arra engedett következtetni, hogy az emberek nem pártoltak el a legális cigiárusító-helyekről, az augusztusi számok szerint lehet, hogy csak idő kellett, amíg megtalálták a megfelelő csatornákat, ahol az olcsóbb cigarettát beszerezhetik.

Mivel azonban statisztikáról van szó, érdemes visszautalni egy korábbi elemzésünkre, amely a turizmusról szólt. Ha elfogadjuk, hogy nyaralás közben többet szív az ember, akkor a mostani csökkenésben bizony benne lehet az is, hogy sokan a SZÉP-kártyák lejáró pénzei miatt előbbre hozták a nyaralást és nem augusztusban pöfékeltek a Balaton partján, hanem áprilisban és májusban, bár ekkor vélhetően nem a strandon. Ez azonban egy akkora piacon, mint a dohány és az alkohol, amelynek augusztusi forgalma 74 milliárdot tett ki nem valószínű, hogy olyan sokat nyomott a latba.

Ha már netadó

A jelenlegi állás szerint jövőre érkező internetadó – amelyről persze tudjuk, hogy nem az – hatással lehet majd a számítástechnikai eszközök forgalmára is. Az augusztusi adatokat persze még semmilyen formában nem befolyásolja a napokban kirobban hisztéria, ahogy a következő két hónap KSH jelentéseire sem lesz semmilyen hatással, érdemes megnézni, hogy miként alakult a szektor kiskereskedelmi volumene az elmúlt években.

Ahogy nyers forgalmi adatokat mutató grafikonon is látszik, a szezonális kilengéseket (karácsony) kisimítva folyamatosan emelkedik a volumen a válság hatásainak enyhülésével és ezt a trendet a makrogazdasági mutatók alapján semminek nem kellene megtörnie. Hogy tisztán láthassunk, ahhoz jópár hónapot várni kell, hiszen valamikor jövő nyár közepén lesz elegendő adatsorunk, hogy az adó esetleges hatásait lássuk. Persze ez nagyban függ attól, hogy milyen stratégiát követnek majd a telekommunikációs cégek, azaz, hogy sikerül valahogy áthárítaniuk a költségeket, vagy esetleg a fejlesztéseket fogják vissza. Ez utóbbira sem vehetünk ugyanakkor mérget, hiszen az egyik vállalat olyan természetességgel jelentette be, hogy gyorsítja hálózatbővítésének ütemét, mintha nem az új adónemtől lett volna hangos a hazai és a nemzetközi sajtó az elmúlt napokban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!