A vezető tanácsadó szerint a bankoknak ügyfeleikkel közösen kell áttekinteniük, hogy az ügyfél adott jövedelmi és élethelyzetében melyik megoldás választható, s egyedileg kell dönteniük arról, hogy a devizakonverzió lehetősége igénybe vehető-e, és milyen feltételekkel.
A PSZÁF január 7-én kiadott körlevele szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben helyes gyakorlatnak tartja a svájci frankban és más devizanemben meghatározott hitelek euró alapúvá átváltása lehetőségének a biztosítását. Célszerűnek tartaná azt is, ha a hitelintézetek az átváltáshoz kedvezményeket kapcsolnának annak érdekében, hogy a törlesztő részlet az átváltás miatt ne növekedjen. Ilyen például az átváltott euró alapú hitelnél legfeljebb a szerződésben eredetileg rögzített svájci frank kamatlábnak megfelelő kamat alkalmazása; az ügyfél mentesítése az átváltáshoz kapcsolódó költségektől; rögzített maximális árfolyamplafon átmeneti alkalmazása; a futamidő hosszabbítása, valamint a hitel deviza középárfolyamon való átváltása.
Ajánlását - amely nem kötelező érvényű - egyebek mellett azzal indokolta a felügyelet, hogy a forint/svájci frank árfolyam volatilitása az elmúlt időszakban lényegesen meghaladta a forint/euró árfolyamét, ezért az átváltással a havi törlesztőrészlet stabilabbá, kiszámíthatóbbá válik.
A PSZÁF szerint valószínűsíthető, hogy Magyarország a hitel futamideje során (a devizaalapú hitelek csaknem 98 százaléka hosszú lejáratú gépjármű-finanszírozási vagy jelzáloghitel) csatlakozik az euró övezethez, ennek következtében az euró alapú hitelek esetében a csatlakozást közvetlenül megelőző években jelentősen csökken, majd a csatlakozást követően teljes mértékben megszűnik az árfolyamkockázat.
A felügyelet további érve az átváltás mellett, hogy a devizaalapú hitelt nyújtó hitelintézetek - mivel túlnyomó többségük az euró övezetbe tartozó szakmai tulajdonossal rendelkezik - könnyebben tud euró, mint svájci frank forrásokhoz jutni, illetve az euróban denominált pénzügyi termékek (kötvénykereslet, swapkínálat, repó stb.) piaca és lehetőségei sokkal szélesebbek, mint a svájci franké.
Müller János elmondta: a bankok már hosszú ideje igyekeznek fizetési problémákkal küzdő ügyfeleik fizetőképességét a legkülönfélébb banki eszközökkel fenntartani, így arra is kínáltak lehetőséget, hogy a devizaalapú hitellel rendelkezők devizanemet váltsanak. Az ügyfél és a bank közötti egyeztetésre szerinte azért is szükség van, mert a körlevélben foglalt ajánlások alkalmazása nem lesz általános.
Hangsúlyozta: ez az - egyedi banki döntésen alapuló - lehetőség nem ad általános megoldást a devizaalapú hitelek, illetve a jelzáloghitelek problémájára, nem orvosolja a legkülönbözőbb hitelvisszafizetési problémákat. A svájci frank alapú hitel euró alapú devizahitelre történő átváltása csak egy a lehetséges módszerek közül, hatása csak hosszabb távon érvényesülhet.
Tény ugyanakkor, hogy jelentős számú devizaalapú hiteladós esett 90 napot meghaladó fizetési késedelembe, vagy vált tartósan fizetésképtelenné; ezeknek az adósoknak, háztartásoknak a problémáit csak átfogó koncepcionális intézkedésekkel lehet orvosolni, amihez állami szerepvállalás és kormányzati döntés szükséges - mutatott rá. E megoldás érdekében a Magyar Bankszövetség egyeztetést folytat a kormány illetékes szerveivel.
MTI