A Barclays rendszeresen méri a globális ügyfélkörébe tartozó intézményi befektetők hangulatát a rövid és hosszabb távú piaci kilátásokkal kapcsolatban.
A 304 befektetési társaság bevonásával elvégzett idei második negyedévi körkérdés során a válaszadók 43 százaléka nevezte meg az amerikai kincstárjegyhozamok emelkedését a felzárkózó gazdaságok legfőbb piaci kockázati tényezőjeként.
Az így vélekedő intézményi befektetők aránya meredeken emelkedett: az előző negyedévi hasonló felmérés során a válaszadók 27 százaléka tartotta ugyanezt a legnagyobb felzárkózó piaci kockázatnak.
A Barclays új felmérése szerint a megkérdezett intézményi befektetők zöme arra számít, hogy ha a tízéves amerikai kincstárjegy hozama 2,5 százalék fölé emelkedik, az tartós portfolió-kiáramlást indíthat el a felzárkózó piacokra szakosodott kötvényalapokból.
A ház feltette ezzel kapcsolatban azt a kérdést is, hogy befektetési ügyfelei az idei év végén milyen amerikai kincstárjegyhozamokra számítanak.
A válaszadók nagy többsége szerint a hozamszint 2013 végére megközelíti, eléri, sőt esetleg meg is haladja a kritikusnak tekintett 2,5 százalékot: csaknem 70 százalékuk 2-2,5 százalékos, további 20 százalékuk 2,5-3 százalékos hozamot vár az év végén az irányadó tízéves amerikai kincstárjegylejárat esetében.
Arra a kérdésre, hogy a Federal Reserve várhatóan mikor kezd hozzá mennyiségi enyhítési ciklusának kiigazításához - amelynek közelgő kilátása elemzői vélemények szerint a felzárkózó térségi befektetési eszközök jelenlegi erőteljes eladási nyomásának egyik fő tényezője -, a Barclays befektetési ügyfeleinek 70 százaléka szeptemberi vagy decemberi időpontot valószínűsített. Egy jelentős - csaknem 25 százalékos - kisebbség szerint ugyanakkor a Fed csak jövő márciusban vagy még később kezdi csökkenteni havi eszközvásárlásainak értékét.
A kötvénypiacokon folyó átárazás hazánkat sem kíméli, lásd: Fokozódik - ilyen nyomás alatt még nem voltak Matolcsyék.
MTI