6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Októberben a külföldi befektetők 700, novemberben pedig további 150 milliárd forintot vontak ki a magyar állampapírpiacról, mondta el az mfor.hu-nak Barcza György. A K&H Bank elemzője szerint még így is maradt 2450 milliárd forint külföldi pénz az országban, aminek kiáramlását azonban feltétlenül el kellene kerülni. Hozzátette: ha ezt nem sikerül megakadályozni, és nem áll helyre a befektetői bizalom, akkor 2010-ben újabb IMF-hitelre lehet szükségünk.

Barcza: a világ tíz legveszélyeztetettebb országa között vagyunk

Úgy tűnik, hogy mindenki - és így a költségvetés készítői is - az IMF-megállapodásban lefektetett számokat veszi figyelembe. Ennek értelmében az elsődleges szempont a költségvetési hiány - úgy, hogy lehetőleg ne legyen jövőre adóemelés, és ha már a terhek csökkentése nem lehetséges, akkor is inkább adóegyszerűsítés irányába mozduljunk el, vélekedik Barcza György.

Mint mondta, az IMF rövidpórázon tart minket - gondoljunk csak arra, hogy immár negyedévenként kell beszámolni a hiánycélról, és az első ilyen értékelés februárban készül majd el. Feltehetően a húszmilliárd eurós csomag újabb részletei folyósításának előfeltétele az, hogy a hiánycélokat teljesítsük.

Kétségtelen: a kormányon erős a politikai nyomás annak érdekében, hogy lazítson a szigorú fiskális kereteken. Barcza György szerint a közszolgák hétvégi tüntetése után bejelentett közalkalmazotti bérkompenzáció még belefér a tartalékkeretbe, azaz még nem veszélyezteti az IMF-program sarokszámait. Ez csak akkor okozhat problémát, ha jövőre negatív meglepetés ér minket, mert akkor gond lehet, hogy kisebb a költségvetés tartaléka.

Az IMF-hitel volt a kisebbik rossz

Az ország érdeke mindenképp az, hogy betartsuk az előírásokat, mert nem érdemes megkockáztatni egy államcsődöt. Persze az még mindig vita tárgya, valóban közel jártunk-e októberben a fizetésképtelenséghez, mondta Barcza György. Kétségtelen, hogy akkoriban az állampapírpiac befagyott, és az állam csak egészen rövid lejáratú hiteleket tudott felvenni. Ez azt eredményezhette volna, hogy a büdzsé nem tudja teljesíteni kötelezettségeit - azaz törleszteni régi adósságait és kifizetni a béreket, magyarázta az elemző.

Tény, hogy az államnak van készpénztartaléka, ami néhány hónapig elég a kötelezettségek teljesítésére. De ha ez fél éven belül elfogy, akkor rendkívüli intézkedések következhetnek. A költségvetés például nem teljesítené a gyes kifizetéseket, vagy azonnali adókat vetne ki. Második lépcsőben pedig a rendszeres juttatásokat kellene megnyirbálni, ami már egy újabb szigorító csomag.

Elég lehet a húszmilliárd euró

Vagyis nem jártunk volna jobban, ha megkockáztatunk egy államcsődöt. Ebben az esetben a forint is leértékelődött volna, ami pedig a teljes magyar vagyon értékének csökkenését eredményezte volna. Ebben az esetben pedig már jóval nagyobb veszteség ért volna minket, mint a jelenlegi megoldásnál - tehát az IMF-hitel volt a kisebbik rossz, emelte ki Barcza György.

Nem árt tudni, hogy az IMF-program 2010 márciusáig szól. A húszmilliárd eurót két szempont alapján számolták ki. Egyrészt azt vették figyelembe, ha egyáltalán nincs állampapír-kibocsátás, akkor is fedezni tudjuk a kifizetéseket; másrészt a magánszektornak is van devizaadóssága, amit szintén finanszírozni kell.

A Nemzetközi Valutalap egy felettébb pesszimista forgatókönyvet vett alapul, amely nagy mértékű tőkekiáramlással számolt. Emellett egy nagyon gyenge valutaárfolyammal kalkulált, Barcza György becslése szerint vélhetően 290 forint/euróval. Ezért a húszmilliárd euró nagy valószínűséggel elég lesz az országnak. Addig pedig rendbe kell tennünk magunkat annyira, hogy a befektetői bizalom helyreálljon, és 2010-ig újra kell indulnia az állampapírpiacnak.

Valamit javult a magyar állampapírpiac

Az állampapír-kereskedelem valamennyire már az elmúlt egy hónapban is javult, és 3-5 éves lejárat esetében egy százalékkal csökkentek a hozamok. Ugyanakkor a külföldiek továbbra sem vásárolnak. Utóbbiak októberben 700 milliárd forintot vontak ki a magyar piacról, és novemberben további 150 milliárd forinttal nőtt a veszteség. Bár már nincs pánik, de egyfajta csendes tőkekivonás továbbra is fennmaradt. A külföldiek pénzét magyar forrásokból fedezzük, olykor csak űgy, hogy az MNB vásárolja vissza a külföldiek állampapírjait. Ennek mértéke mintegy 100-200 milliárd forint lehet, a fennmaradó részt pedig hazai nagybefektetők vették meg - elsősorban nyugdíjalapok, bankok, illetve magánszemélyek. A kétszámjegyű hozamszint sokaknak nagyon vonzó.

Az egy nagyon negatív forgatókönyv, ha az IMF-megállapodás lejártáig, 2010-ig nem térnek vissza a külföldi befektetők a magyar állampapírpiacra. Eben az esetben meg lehet hosszabbítani a hitelt vagy újabbat lehet felvenni. Törökország például évtizedek óta IMF-hitelből él, mert e nélkül nem lenne meg iránta a nemzetközi pénzpiacok bizalma.

A legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha a magyar kormány a választások előtt osztogatásba kezdene. Ekkor feltehetően a már idáig kivont 850 milliárd forint után, a fennmaradó 2450 milliárd forintot is elvinnék az országból, figyelmeztetett a K&H elemezője. Ez durván kilencmilliárd euró, a nemzeti jövedelem tíz százaléka, tehát ennyiről kellene lemondania a hazai gazdasági szereplőknek. Egy ilyen tőke kivonási hullám nagyon drasztikusan érintene mindenkit.

Sorban a hatodik fizetési mérleg válság

Barcza György szerint 1982-ben, ’89-ben, ’93-ban, ’96-ben és 2006-ban is a mostanihoz hasonló volt a szituáció. A fizetési mérleg válságok tehát sorra megismétlődnek, és pont ez az egyik probléma. A közvélemény nehezen érti meg, mi is pontosan fizetési mérleg válság - nem valutaválság és nem is államcsőd. Bár sokan azt gondolták, uniós csatlakozásunkkal legalább ettől a veszélytől örökre megszabadulunk, sajnos nem így történt. Egy ilyen fizetési mérleg válságnak mindig a túlzott külföldi deviza-eladósodottság az oka, és ebből a szempontból hazánk a világ tíz legveszélyeztetettebb országa közé sorolható, emelte ki végezetül az elemző.

Varga M István

Menedzsment Fórum


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!