A kormányválság mint minden bizonytalansági tényező kedvezőtlenül befolyásolja a magyar államadósság kockázatát. De a kamatok emelkedésére nem számíthatunk, mivel a piac a gazdasági fundamentumok alapján ítélkezik, szögezte le Barcza György.
Ebbe már hónapokkal ezelőtt beárazta a bizonytalanságot, eleve egy nagyon rossz forgatókönyvvel számoltak a befektetők. Senki sem gondolta a piacon, hogy egy kisebbségi kormány fogja megoldani a magyar gazdaság problémáit, hívta fel a figyelmet.
Többségi kormány kell
Tehát a megoldás az lenne, ha végre valahára felállna egy valamilyen színezetű többségi kormány, véli Barcza György. Ennek két oka is van: a magyar gazdaság problémái szerkezetiek, és nem olyan típusú a válság, mint 1995-ben a Bokros-csomag idején volt, amikor a túlságosan magas költségvetési hiány volt a legfőbb baj.
Mai gondjaink hasonlatosak a szlovákok a 90-es évek végi problémáihoz. Az egyik kritikus pont a magánszektor és az állam eladósodottsága, a másik orvosolandó kérdés pedig az állam kiadási oldalának túl magas szintje. Ez a szektor emellett nem is hatékony, és emiatt az adóterhelés is túl nagy, ami miatt a gazdaság nem tud növekedni.
Kamatemelésre van szükség
Az elemző szerint ezeket a szerkezeti gondokat nem lehet egy év alatt orvosolni: el kell határoznunk egy három-négyéves programot, ami idő alatt megtesszük a szükséges lépéseket. Azonban ezt a folyamatot csak lassan lehet végrehajtani, ezért akármilyen kormány is jön, ezt egy év alatt nem tudja véghezvinni. Vagyis csak időt vesztünk azzal, ha átmenti kormányokban gondolkodunk, tette hozzá.
Kiemelte: a forintot kissé negatívan érintheti a válság, de a kulcs a kamatemelés lehetne. Barcza György szerint ha az MNB egy százalékkal emelné az alapkamatot, az nagy megnyugvást hozhatna a magyar devizának.
Varga M. István
Menedzsment Fórum