Speciális kísérleti programot indított tavaly a kormány azon álláskeresők számára, akik mentális, szociális vagy egészségügyi problémáik miatt nem tudtak elhelyezkedni sem az elsődleges munkaerőpiacon, sem pedig a közfoglalkoztatás keretén belül. A sérült betegek foglalkoztatását részben azért is tarthatta fontosnak a kormány, mert a program indulása előtt regisztrált 307 ezer álláskeresőből 130 ezren lehettek valamilyen szempontból sérültek.
A programot végül 2016 júliusában indították el 5 hónapra 4 megye 11 helyszínén. A tervek szerint 300 főt vontak volna be a programba, ám a tapasztalatok azt mutatták, annak ellenére, hogy 130 ezerre becsülhető az érintettek létszáma, nehezen ment a programok feltöltése, a program közbeni lemorzsolódás és a fluktuáció viszont alacsonyabb volt a vártnál. Átlagosan egy fő 109 napig vett részt a programban.
Végül aztán a tervezettnél több személyt, 345 főt vontak be a pilot programba, akiknek foglalkoztatására 178 millió forintot kellett eltölteni - derül ki a Belügyminisztérium összefoglalójából.
- 27 fő dolgozott Baranyában,
- 110 fő Borsod-Abaúj-Zemplén megyében,
- 106 fő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében,
- 102 fő pedig Zala megyében.
A speciális közmunkások szakképzettséget nem igénylő tevékenységet végeztek:
- faanyagokat munkáltak meg,
- vesszőseprűt, rongyszőnyeget csináltak,
- irattartó tasakokat, papírdossziékat, dobozokat hajtogattak,
- papír brikettet és fa kerti szegélyeket állítottak össze és gyártottak,
- drótfonás,
- sporthálók készítése,
- virágláda, kerti székek, madárodút készítése,
- illetve textil alapanyagú termékek szabása, varrása is a feladatok között volt.
A résztvevők zöme alacsony iskolai végzettséggel rendelkezett
- 50 százalékuknak csak általános iskolai végzettsége volt,
- 19,4 százalékuk még az általános iskolát sem fejezte be,
- 23 százalékuk pedig szakiskola végzettségű volt.
Ami a bérezést illeti, a kormány egy rendeletben határozta meg az összeget, ami havi bruttó 41 556 forint volt, vagyis nettó 27 635. Ez csak kicsivel több mint a hagyományos közfoglalkoztatásban megszerezhető 52 638 forintos jövedelem fele és a tavalyi minimálbér mindössze 37 százaléka volt.
A program célja az volt, hogy az addig nehezen foglalkoztatható személyek "egy fokkal előrébb lépjenek" valamilyen formában. Az érintettek nyílt munkaerőpiaci kilépésre vonatkozó adatok a dokumentum összeállításakor még csak részlegesen álltak rendelkezésre, viszont felemás eredményről árulkodnak.
A programból tavaly október végéig 72 személy lépett ki, közülük mindössze 10 személy volt megtalálható a nyílt munkaerőpiacon a kilépést követő 180. napon is. A résztvevők 48 százaléka pedig valamilyen más közfoglalkoztatási programba került be - ami nem is annyira rossz, legalábbis a Belügyminisztérium szerint.
Ezen nehezen foglalkoztatható személyek esetében ugyanis mindenképpen egyfajta sikerként értékeli a tárca, hogy a pilot közfoglalkoztatási programból egy másik, hagyományos közfoglalkoztatási programba kerültek be az érintett, mentális, szociális vagy egészségügyi problémákkal küzdő személyek.
Székely Sarolta
mfor.hu