Ahogy egyre inkább közeledünk a következő Fed-kamatdöntő üléséhez, úgy fokozódnak az emeléssel kapcsolatos várakozások. Ezzel együtt pedig - a megjelenő adatok függvényében - a dollár is erősödő trendet követ, lényegében már október vége óta. Ez pedig a múlt hét pénteken a dollár-forint jegyzésben 15 éves csúcsot generált, hiszen 293 forintnál is többet kellett adni egy amerikai dollárért.
Abban az esetben, ha ilyen erős szinteken marad a dollár, vagy még tovább is növeli erejét, az a magyar kormány és az adósságcsökkentés sikere elé jelentős akadályt gördíthet, hiszen az adósság közel 34 százaléka devizában denominált. Bár a devizaadósság euróban van nyilvántartva, a dollár mégiscsak belerondíthat az adósságharcba - igaz, csak közvetett módon. Hogyan is?
Lakást venne? Megmutatjuk Önnek a legkedvezőbb feltételű hiteleket!
Az Államadósság Kezelő Központ az elmúlt években kibocsátott dollárkötvényeket swapügyletek révén euróra váltotta át, a törlesztéskor pedig az így kapott eurót váltja vissza dollárra a kötelezettség teljesítése érdekében. Igenám, de az euró-dollár árfolyam a futamidő alatt jelentős mértékben is változhat, aminek ellensúlyozása érdekében a partnerek a helyzettől függően betétet helyeznek el egymásnál. Egyszerűen megfogalmazva, a dollár gyengülése esetén az ÁKK helyez el betétet a partnernél, a dollár erősödésekor pedig a swappartner az ÁKK-nál. Ezzel a tranzakcióval "simítják ki" az árfolyamváltozásból adódó hatásokat.
A dollár erősödése esetén tehát az ÁKK partnere adja a betétet az adósságkezelőnek, ami így növeli az adósságot. Értelemszerűen az árfolyamveszteség kompenzálása érdekében minél erősebb a dollár, annál nagyobb betét elhelyezése történik meg és annál nagyobb mértékban növeli az adósságot. Ugyanakkor ez a betét az adósságkezelő rendelkezésére áll, és ha úgy gondolja, akkor akár finanszírozásra is felhasználhatja ezt az összeget.
Székely Sarolta
mfor.hu