3p

A relatív előkelő 27. helyen végzett hazánk abban a rangsorban, amelyet egy nemzetközi kutatóintézet állított össze az egyes országokban uralkodó jólét alapján. Figyelmeztető jel azonban, hogy "szociális tőke" tekintetében a világ legsötétebb államai közé tartozunk - az elemzés tanulsága szerint bizalmatlan, széthulló, egoista társadalom a magyar.

(Mfor-montázs)

Mindössze 26 államban nagyobb a jólét hazánknál a világon a Legatum Institute hétfőn közzétett felmérése szerint, amely kilenc faktor - például gazdasági növekedés, innováció, oktatás, biztonság, szabadság, egészségügyi helyzet, szociális tőke – alapján összesen 104 országot rangsorolt.

Térségünkben Magyarországot mindössze Ausztria (15. hely), Szlovénia (20. hely) és Csehország (25. hely) előzte meg. Közvetlenül előttünk Dél-Korea, utánunk Lengyelország áll – míg Izraelben a felmérés szerint éppen akkora a jólét, mint nálunk.

Az egyes faktorokat figyelembe véve hazánk a legjobban "innováció és vállalkozói környezet" kategóriában áll (22. hely), emellett befértünk az első harmincba "gazdasági fundamentumok", "biztonság", a "népesség egészségi állapota" és az "intézményi rendszer demokratikussága" terén is. A személyes szabadságot (ez a felmérés készítői szerint azt mutatja meg, mennyire tudják megválasztani az emberek életük irányát – a szerk.) már lenne mit javítanunk: ebben a tekintetben csak a 48. helyen állunk.

Szociális tőke: hátulról a 13. Magyarország

Figyelmeztető jel az is, hogy a "szociális tőke" kategóriában (itt az emberek közötti kapcsolatok megbízhatóságát, hitelességét, illetve a közösségek erősségét vizsgálták – a szerk.) nagyon negatív értékelést kapott hazánk. Ez mindössze a 92. helyre volt elég – azaz mindössze 12 országban rosszabb a helyzet ezen a téren, mint hazánkban.

Az elemzők indoklásukban - a Gallup közvéleménykutató-intézet felmérésére hivatkozva – kifejtik: a magyaroknak kevesebb mint negyede érzi úgy, hogy bízhat másokban, az elmúlt hónapban mindössze egyötödük adakozott jótékony célra, kevesebb mint egytizedük vállalt önkéntes munkát, relatív kevesen tagjai közösségi (vallási, művészeti, környezetvédelmi, sport stb.) szervezeteknek, és mindössze néhányan nyilatkoztak úgy, hogy segítettek egy idegennek az elmúlt 30 napban.

Bár a megkérdezett magyarok 92 százaléka szerint nehéz időkben támaszkodhat családjára és barátaira, az összképet ebben az esetben is rontja, hogy többségüknek a barátok nem kimagaslóan fontosak az életében.

Élen a skandinávok

Ami a többi országot illeti, minden tényezőt figyelembe véve az élmezőnyt – a hasonló típusú rangsorokkal megegyezően – észak-európai államok dominálják: Finnország az első, Svédország a harmadik, Dánia a negyedik, Norvégia pedig az ötödik helyet szerezte meg – a skandináv gyűrűbe mindössze egyetlen államnak, a második helyezett Svájcnak sikerült beférkőznie.

Európából ezen kívül Hollandia fért még be a top 10-be. Az amerikai kontinensről Kanada végzett a legelőkelőbb, hetedik helyen, emellett Ausztrália és Új-Zéland is bekerült az első tíz közé.

Érdekesség, hogy a gazdasági nagyhatalmak közül az Egyesült Államok a kilencedik, Nagy-Britannia a 12., Németország a 14., Japán pedig a 16. helyen végzett – azaz a gazdasági fejlettség korántsem egyenlő a széles értelemben vett jóléttel.

A jövő nagyhatalmaként számon tartott Kína csak a mezőny második felében kapott helyet – a távol-keleti ország különösen a "az intézményi rendszer demokratikussága", illetve a "személyes szabadság" kategóriában teljesített rosszul.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!