A megbeszélések várhatóan három hétig tartanak. Az elképzelt összegről egyelőre nem közöltek semmit, korábban a központi bank elnöke egymilliárd eurós megállapodás szükségét említette.
Előrejelzések szerint a volt Jugoszlávia tagköztársaságai mind recesszióra számíthatnak idén. Szerbia már megállapodott az IMF-fel 3 milliárd eurós hitelkeretben, Montenegróban és Macedóniában mérlegeli a kormány a tárgyalások megkezdését.
Hazánk még tavaly ősszel kapott 15,7 milliárd dolláros hitelkeretet a Valutaalaptól, melyet a Világbank és az Európai Unió 25 milliárd dollárra egészített ki. Az utóbbi hetekben egyre többen beszélnek arról, hogy a hitel 2010-es lejártakor majd újabb segítségről kell megállapodnunk, legutóbb például Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke jósolta ezt.
Magyarország volt az első az EU tagországai közül, mely nemzetközi hitelért folyamodott a világgazdasági válság leküzdése miatt, azóta azonban már Lettország és legutóbb márciusban Románia is az IMF hitelét kérte. A szomszédos ország 20 milliárd dollárt kapott a Valutaalaptól. Az európai országok közül vett már fel hitelt Ukrajna, Törökország és Szerbia is, de a közelmúltban Soros György magyar származású üzletember már arról beszélt, hogy elképzelhető, hogy Nagy-Britannia is a nemzetközi szervezetre szorul majd.