Trippon Mariann, a CIB vezető elemzője kedden Budapesten sajtótájékoztatón elmondta: a 2012 augusztusában kezdődött kamatcsökkentési ciklus előrejelzésük szerint 3 százalékon állhat meg, amit huzamosabb ideig tartó szinten tartás követhet. A várhatóan növekedésnek induló infláció és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed mennyiségi lazításának visszafogása, vagy az erre vonatkozó várakozások feltörekvő piacokra gyakorolt hatása azonban 2014 vége felé kamatemelésre késztetheti az MNB-t.
A CIB elemzői szerint a forint számára jövőre is erős hátteret jelenthet az erőteljes külkereskedelmi és fizetési mérlegtöbblet, így a 2013 év végi 298 forint után 2014 végére 289 forintos eurót prognosztizálnak. Rövid távon 300 forint körül ingadozhat az euró árfolyama, tartósan 320 forint feletti árfolyamot a gazdaság nem bír el.
A jövő évi választások ellenére 2014-re nem számolnak a 3 százalékos maastrichti limitet meghaladó deficittel és az idei 0,9 százalék után 2014-re 1,5 százalékos növekedést jeleznek előre. Az alacsony növekedési potenciál és a magas külső adósságállomány hosszabb távon is komoly kockázatokra utal.
A CIB szakemberei szerint ahhoz, hogy Magyarország kikerüljön az adósságcsapdából, elengedhetetlen a növekedési potenciál és a foglalkoztatottság emelése, a versenyképesség javítása, a megfelelő szerkezeti reformok végrehajtása, a beruházások ösztönzése. Az egyik legnagyobb feladat jövőre az adósság finanszírozásához szükséges bizalom erősítése lesz, hiszen a Magyarország számára rendkívül kedvező globális likviditási helyzet kedvezőtlen irányú változása már 2014-ben elkezdődhet.
Trippon Mariann felhívta a figyelmet arra: a 2014-es számok első ránézésre mindenhol javulást mutatnak, a fő folyamatok mögé tekintve azonban árnyaltabb a kép. Magyarország az egy főre jutó GDP-t tekintve 2004-2005-ben elkezdett leszakadni a régiótól, 2012-ben a régió legtöbb országa elérte a válság előtti szintet, Magyarország azonban még nem.
A 2012-es 15 százalék körüli GDP-arányos beruházási ráta még az amortizációt sem fedezte, az idei év az állami beruházásoknak köszönhetően fordulatot hozott, azonban 20-25 százalékos GDP-arányos beruházási szint kellene a fenntartható, egészséges növekedéshez. Jövőre a magánszektorban is élénkülhetnek a beruházások az MNB növekedési hitelprogramjának köszönhetőn. A világgazdasági folyamatokról szólva a vezető elemző azt mondta: megkönnyebbülten nézhetünk vissza 2013-ra és óvatos derűlátással tekinthetünk 2014-re.
Az idén folytatódott a fokozatos, lassú kilábalás, a növekedési ütemben azonban jelentős eltérés tapasztalható a régiók és országok között. Az összeomlási forgatókönyvek mára kiárazódtak a piacokról, a válságról azonban továbbra sem lehet múlt időben beszélni, az akut problémákat nem sikerült megoldani.
Mini krízisek kialakulására 2014-ben is van esély, jelenleg azonban a legfőbb kockázatnak azt látják a CIB elemzői, hogy a világgazdaság hosszan tartó, alacsony növekedési periódus előtt áll, ami rendkívül megnehezítheti az adósságleépítést, a magas munkanélküliség csökkentését és a strukturális reformok végrehajtását.
Trippon Mariann nem tartotta kizártnak, hogy a Fed eszközvásárlási programjának leépítése - ami a fő piaci folyamatokat meghatározza - már decemberben elkezdődhet, de szerinte valószínűbb a márciusi kezdet. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy a feltörekvő piacokra kevesebb tőke áramlik majd, változékonyabbak lesznek az árfolyamok, s elképzelhető, hogy a befektetők a térségen belül is elkezdenek majd differenciálni.
MTI