Sokat köszönhetünk a németeknek
"Úgy gondoljuk, hogy összességében nem lesz negatív a 2012-es GDP-adat. A technikai recesszió elképzelhető, vagyis egymást követő két negyedévben lehet visszaesés negyedéves alapon, de az év egészében fél százalék körüli növekedésre számítunk" - mondta a cég csütörtöki sajtóbeszélgetésén Oszlay András, a Takarékbank elemzője.
A cég szakemberei szerint 2013-ban már óvatos kilábalás indulhat, 1,8 százalékos növekedés jöhet. A Takarékbank szerint az általuk közölt pozitív kilátások elsősorban a külső, és nem a belső tényezőknek köszönhetők.
"A legtöbb európai konjunktúramutató mostanra elérte mélypontját, enyhülnek a recessziós félelmek az eurózónában" - emelte ki Suppan Gergely. Az elemző hozzátette: Németországgal, a német gazdasággal kapcsolatban is pozitív a várakozásuk, ez pedig rajtunk is segíthet, hogy elkerüljük a recessziót.
Suppan szerint a következő évtized Németországról fog szólni, hiszen a német gazdaság már most kijött a recesszióból, ami gyakorlatilag még el sem kezdődött. Emellett az alacsony európai kamat jót tesz a német gazdaságnak, hiszen az ingatlanpiac és a lakásépítések évtizedes csúcsokat döntenek, illetve a német gazdaság bízhat abban, hogy az Európában kieső keresletet Latin-Amerikából és Ázsiából tudja majd pótolni.
"Számunkra kedvező, hogy az öt legfontosabb exportpiacunkból négy felülteljesítheti az eurózóna növekedési ütemét. Az a szerencsénk, hogy Európa versenyképesebb részéhez vagyunk becsatornázódva" - mondta az elemző.
A Mercedes mentheti meg a magyar gazdaságot
Suppan Gergely szerint a fentiek mellett kedvező lehet számunkra, hogy nagyjából egy hónap múlva elkezdhet termelni a kecskeméti Mercedes-gyár, ami önmagában öt százalékot adhat az ipari termelés növekedéséhez.
A szakember hozzátette: azzal egyetértenek, hogy a belső fogyasztásban további visszaesés jöhet idén, a beruházások terén kismértékű visszaesés lehet, de utóbbi téren elképzelhetőnek tart pozitív meglepetést is.
"Összességében a tavalyi negyedik és az idei első negyedévben vannak komoly kérdőjelek, de szerintünk főleg a Mercedes-gyár beindulásának köszönhetően elkerülhető lesz az éves recesszió" - mondta Suppan.
Esélytelen a 3 százalék feletti hiány
A Takarékbank elemzői szerint a következő években egyértelmű, hogy nem lesz lehetőség három százalék feletti költségvetési hiányra, szükség esetén az Európai Unió kikényszeríti majd a hiánycsökkentést a túlzott deficit eljárás miatt. A finanszírozás szempontjából a legnagyobb kockázatot a magas kötvényhozamok és a devizaadósság magas aránya jelenti, a hozamokat "vissza kellene tolni 7 százalék alá".
A finanszírozás szempontjából Suppan szerint 2012 végén - 2013 elején lesznek csak komolyabb kötvénylejáratok. A szakember úgy gondolja, hogy a tavaly decemberi illikvid piacon az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) is hibát követhetett el azzal, hogy erőltette a kibocsátásokat ahelyett, hogy lefújta volna az aukciókat. A sikertelen kötvényértékesítések pedig csak tovább rontották Magyarország megítélését.
"Jelenleg a magas hozamok mellett is az államadósság átlagos finanszírozása alig több mint 5 százalék köszönhetően a 2008-ban felvett IMF-hitel kedvező kamatozásának" - emelte ki Suppan Gergely. A Takarékbank szakembere szerint sokkal jobb helyzetben vagyunk, mint Görögország vagy Portugália, csak akkor lenne komoly gond, ha huzamosabb ideig, fél-egy évig 10 százalék felett maradnának a hozamok.
A jelenlegi pozitív hangulatot sok régiós ország igyekszik kihasználni devizakötvény-kibocsátásra, azonban mi ezt nem tehetjük meg az IMF-megállapodás nélkül. Nagyjából 400 bázispontra kellene ahhoz csökkenteni a magyar CDS-felárat, hogy kiléphessünk a nemzetközi piacra kötvényekkel - vélik az elemzők.
A forint erősödésével kapcsolatban Suppan elmondta: az utóbbi hónapokban túl volt shortolva a magyar deviza, ennek tudható be a mostani szárnyalás. "Önmagában a forint 6,5 százalékos erősödése az év eleje óta nagyjából 2,5 százalékkal csökkenthette a GDP-arányos államadósságot" - véli Suppan.
Oszlay András a sajtóbeszélgetésen kiemelte, hogy a tavalyi év végén történt három leminősítés rontotta hazánk tárgyalási pozícióit az IMF-egyeztetéseken. A Takarékbank szakemberei szerint az lenne a megnyugtató a piac számára, ha három éves hitelmegállapodás keretében nagyjából 15 milliárd eurós hitelt kapnánk.
Beke Károly
mfor.hu