2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az adókulcsok csökkentését is tartalmazó reformok esetén csak úgy kerülhető el a bevételek csökkentése, ha a jövedelemadó rendszerében sikerül megszüntetni a sokféle kedvezményt és kivételt - derül ki a Pénzügyminisztérium (PM) által készített Nemzetközi adóreform tapasztalatok című tanulmányából, amelyet kedden ismertettek a Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) ülésén Budapesten.

Az anyagban leszögezik, hogy a megfogalmazott állítások és vélemények nem feltétlenül türközik a tárca álláspontját. A tanulmány szerint az egykulcsos reformoktól várt hatásokra vonatkozóan eddig kevés empirikus elemzés készült. Scharle Ágota, a PM munkatársa az ülésen elmondta: az adómorál javulása, az áttekinthetőség és a bevételek tekintetében is csak azok a reformok bizonyultak sikeresnek, ahol sikerült radikálisan csökkenteni a kedvezményeket és kivételeket.

A tanulmány szerint az szja adóalap növelése és az szja bevallási hajlandóság érdemi javulása csak akkor várható, ha a reformok kiterjednek a tb rendszerére is. A tb és az szja adóalapja ugyanis a legtöbb országban majdnem azonos, és a magas marginális adókulcsú tb fizetési kötelezettség erős ösztönzést ad kisebb adóalap bevallására.

Az egykulcsos reformok jelentősen átalakítják az ösztönzőket, ami a gazdasági szereplők viselkedésének megváltozásával jár. Ezért nehéz pontosan előre jelezni hatásukat. A PM munkatársa hangsúlyozta, hogy emiatt csak stabil fiskális környezetben - alacsony adósságállomány, alacsony deficit, és gyorsuló növekedés - esetén érdemes csak ilyen reformokat bevezetni.

A kerekasztal megfontolásra ajánlja a turizmus versenyképességének javítása érdekében az ágazatot érintő áfakulcs szintjének csökkentését, valamint a Vállalkozók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökségének javaslatát. A VOSZ felvetése szerint a társasági adózásban a jelenleg hatályos 5 millió forint helyett 50 millió forintra emeljék az adóalapot, amely után 10 százalék az adó, ha a cég a bevétel meghatározott részét fejlesztésre fordítják.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!