2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Húsz évvel a Szlovák Köztársaság létrejötte, a közös Csehszlovák állam kettéosztása után a tavalyi év végére a szlovák gazdaság teljesítménye már csaknem utolérte a cseh gazdaságét - derült ki az Unicredit Bank elemzéséből.

A szlovák gazdaság teljesítménye, a vásárlóerő paritáson számolt egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) 1993-ban - a két ország különválásakor - csupán a cseh 60 százalékának felelt meg, míg a múlt év végén már elérte annak 94 százalékát.

Lubomír Korsnák, az Unicredit Bank vezető elemzője szerint a két ország gazdasági teljesítménye közötti különbség leginkább az elmúlt évtized során csökkent, és főként a munkatermelékenység növekedésének, valamint a munkaerő viszonylag alacsony szinten maradt árának együttesen volt betudható.

"2001 és 2010 között Szlovákiának volt az Európai Unióban (EU) a legdinamikusabban fejlődő gazdasága" - mutatott rá Lubomír Korsnák. Hozzátette: míg az elmúlt két évtizedben a szlovák GDP évente átlagban 4,4 százalékos növekedést mutatott, a cseh átlag évi 2,8 százalék, az EU-s átlag pedig 1,8 százalék volt.

A munkatermelékenység tekintetében Szlovákia már 2007-ben megelőzte Csehországot és ez a mutató jelenleg 10 százalékkal magasabb szinten van mint Csehországban. Míg 1993-tól Szlovákiában éves átlagban 9,7 százalékkal nőt volumenben a munkatermelékenység, Csehországban évi 7,9 százalékkal. A munkaerő költsége ugyanebben az időszakban éves átlagban 9,9 százalékkal emelkedett Szlovákiában és 8,7 százalékkal Csehországban.

"A vizsgált időszakban Szlovákia a munka árának tekintetében is felzárkózott Csehországhoz - közölte az elemző, hozzátéve: az Európai Bizottság (EB) becslése szerint 2012-ben Szlovákiában az egy alkalmazottra jutó munkaerő-költsége 13 százalékkal volt alacsonyabb mint Csehországban. Hozzáfűzte: a munka árának lassabb ütemű növekedése a háztartások fogyasztásának lassabb növekedéséhez is hozzájárult, ez éves átlagban 3,7 százalékos növekedést mutatott Szlovákiában az elmúlt 20 évben.

A szlovák gazdaság - a csehországinál gyorsabb - növekedésének ellenére a két ország közötti, életszínvonal különbség továbbra is jelentős. Míg a szlovák átlagpolgár - az egy főre jutó GDP alapján megállapított - vásárlóereje 2011-ben csak az EU-átlag 73 százalékát tette ki, addig az átlag cseh polgár esetében ez az arány elérte a 80 százalékot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!