Békejobbot nyújtottak
"Új szakasz kezdődőött a magyar kormány és a bankrendszer kapcsolatában, mostantól havonta fogunk egyeztetni a bankok képviselőivel" - emelte ki Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki sajtótájékoztatón. Az első megbeszélésen két téma volt: egyrészt a végtörlesztés eddigi tanulságait vitatták meg, másrészt pedig a gazdasági növekedés beindítása érdekében szükséges lépésekről tárgyaltak a felek.
Tudjon meg mindent a Munka Törvénykönyvének változásáról!
"Az egyensúly területén Magyarország győzelemre áll, 2012-ben tűzön-vizen át elérjük a 2,5 százalékos költségvetési hiánycélt" - mondta Matolcsy. Ugyanakkor eközben a világban mindenütt a növekedés lassulása tapasztalható, ezért pénzt kell tenni a gazdaságba, hogy jövőre elérhető legyen a másfél százalékos várt GDP-növekedés.
Az első konkrét döntés a szerdai kormányülésen az volt, hogy 60 milliárd forinttal emelik a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tőkéjét, a nemzetgazdasági miniszter szerint ez a szokásos tízszeres tőkeáttétellel 600 milliárd forintnyi tőkét jelent a gazdaság számára. Ez a pénz több helyre mehet, az első ismert terület a kormány otthonteremtési terve, mely a miniszter szerint évente 0,2-0,4 százalékkal emelheti a gazdasági növekedés ütemét.
Csökkenhet a bankadó
"Örömteli, hogy folytatódik az egyeztetés a kormány és a bankok között, mi is üzletnek tekintjük a hitelezés felfuttatását" - mondta a sajtótájékoztatón Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke. Hozzátette: a bankoknak is fontos, hogy a svájci frank hitelek problémáját közösen oldják meg, ezért megígérte, hogy a Bankszövetség két héten belül leteszi saját javaslatait a kormány asztalára. Ennek az együttműködésnek az a feltétele, hogy a kormány egyoldalúan nem vezet be semmilyen új intézkedést - mondta Patai.
"Elfogadtuk a bankok kérését, ezért kijelenthető, hogy a következő hetekben nem tervezünk további intézkedést bejelenteni a hitelesek védelme érdekében" - reagált a Bankszövetség elnökének szavaira Matolcsy.
Patai Mihály szerint az egyértelmű, hogy a devizahitelesek problémáira komplex megoldás kell, nem lehet egyetlen huszárvágással egymillió ember problémáját megoldani. Matolcsy egyetértett azzal, hogy átfogó együttműködés keretében kell megoldani a lakossági devizahitelek problémáját. "Nincs egy varázsvessző, ami egymillió embert kihoz ebből a csapdából, a cél, hogy olyan megoldásokat találjanak, melyek tehermentesítik a családokat a devizahitelek kockázata alól" - emelte ki a miniszter.
"Vizsgáljuk annak lehetőségét és elképzelhetőenk tartjuk, hogy a bankadó alapjából jövőre levonható legyen a kis-és közepes vállalatok hitelezése és az otthonteremtési programokkal kapcsolatos hitelkihelyezés" - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter a sajtótájékoztatón.
Próbálja ki 20 napig ingyenesen az mfor trader-t!
23 ezren már végtörlesztettek
A PSZÁF adatai szerint három hét alatt ténylegesen az aktuális árfolyamon 23 046 ügyfél élt a végtörlesztési lehetőséggel, ez 133,8 milliárdos hitelállományt jelentett, 33,4 milliárdos veszteséget a bankoknak - mondta a csütörtöki eseményen Szász Károly, a felügyelet elnöke.
Hozzátette: az igénybejelentés sokkal nagyobb, akik a tervek szerint élni szeretnének majd a végtörlesztéssel, ez 295,7 milliárd forintot tesz ki, 43 062 ügyfelet érint, további 71 milliárdos veszteséget fog okozni várhatóan a bankrendszernek.
"Nem számolunk azzal, hogy hétfől hétre ugyanilyen arányú lineáris emelkedés lesz, november végén vagy decemberben lehet újra jelentős emelkedés, hiszen addigra az ügyfelek megállapodásra juthatnak bankjukkal a forinthitelből való kiváltást illetően" - tette hozzá Szász.
Beke Károly
mfor.hu