5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bankrendszer hitelezési aktivitása továbbra is csökken; a portfólió minősége romlik, de ez nem minden banknál párosult az értékvesztés-képzés növekedésével, ami további kockázatokat jelenthet; a jó eredmény mögött egyedi tételek, egy-egy bank kiugró teljesítménye áll; a tőkemegfelelés szintje jó, de a végtörlesztési jogszabály alkalmazásával jelentős negatív fordulat is bekövetkezhet - állapítja meg Marsi Erika, a Nemzetközi Bankárképző Központ alelnöke a bankrendszer első félévi tevékenységéről készült elemzésében.

A Magyar Bankszövetség e-hírlevelében publikált elemzés szerint a bankrendszer mérlegfőösszegének csökkenése – amely éves szinten 2.300 milliárd forintot tett ki – eszközoldalon a hitelek, míg forrásoldalon meghatározóan a külföldi források állományának csökkenéséből adódott. A hitelállományon belül a nem pénzügyi vállatok bruttó hitelállománya 10 százalékkal, míg a háztartásoké 5 százalékkal esett vissza. Forrásoldalon a külföldi források 22 százalékkal, míg a hazai megtakarítások 1,5 százalékkal csökkentek.

A kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hitelek állománya egy év alatt 7,4 százalékkal csökkent; a hitelhez jutók száma 15 százalékkal, míg a folyósított hitelek összege 25 százalékkal mérséklődött.

A bruttó hitelállományra vetített értékvesztés állománya június végén 9,3 százalékot tett ki, a vállalati hitelek kockázati költsége egy év alatt 2,5 százalékponttal emelkedett, ami éves szinten 100 milliárd forintot meghaladó veszteséget okozott. A 90 napon túl lejárt hitelállomány 2011. június végére 13,6 százalékra nőtt (éves szinten 150 milliárd forinttal emelkedett).

A lakossági hitelek bruttó állománya egy év alatt közel 4,5 százalékkal, ezen belül a devizaalapú hiteleké 10 százalékkal esett vissza, miközben a forinthitelek állománya 7,3 százalékkal növekedett. Jelentősebb bővülés (8,5 százalék) csak a folyószámlahiteleknél volt, de ezek jelentős része hitelátstrukturáláshoz kapcsolódott. A szabad felhasználású jelzáloghitelek 2,6, míg a lakáscélú jelzáloghitelek 3,3 százalékkal csökkentek.

A háztartások bruttó hitelállományára vetítve az értékvesztés a 2010. első félévi 4,2 százalékról idén az első félév végére 5,8 százalékra emelkedett, vagyis egy év alatt a háztartások hiteleinek kockázati költsége 1,6 százalékponttal emelkedett, amelynek az eredményrontó hatása közel 100 milliárd forint volt.

A profitelváráshoz igazíthatják a bankok az értékvesztést

Az elemzés felhívja a figyelmet arra: közgazdaságilag nem indokolható különbségek vannak az egyes bankok megképzett értékvesztésének nagyságrendjei között; az sem zárható ki, hogy az értékvesztésképzés mértékét egyes bankoknál a jövedelemelvárás szintje is befolyásolta.

Az elemzés szerint a bankrendszeri szinten megképzett értékvesztési szint megfelelő voltának kérdését veti fel az is, hogy miközben a kockázati költség (megképzett értékvesztés) 1,5 százalékponttal emelkedett egy év alatt, addig a 90 napja nem teljesítő hitelek aránya 3,5 százalékponttal nőtt, s 2011 első félévének a végén már elérte a 11,6 százalékot.

A háztartási hitelállomány közel negyedét érintik valamilyen szintű fizetési problémák, ami a szerző szerint sem a végtörlesztéssel, sem az átmeneti alacsonyabb árfolyamszintű törlesztéssel nem oldható meg. A háztartások hiteleinek már több mint 10 százalékát átstrukturálták, ennek azonban egynegyede újra 90 napon túl lejárttá vált.

A bankrendszer devizakitettsége éves szinten 2.600 milliárd forinttal csökkent, ezzel a külföldi források aránya a mérlegfőösszegen belül 5 százalékponttal esett vissza, de még így is 26,4 százalékot tett ki idén félévkor. Az összesített hitel/betét mutató valamelyest javult, de még mindig magas, 146 százalék volt június végén. A bankrendszer saját tőkéje az elmúlt egy évben nem változott érdemben.

Kettészakadt a banki élmezőny

A bankrendszer első félévi adózott eredménye 141 milliárd forint, ami - figyelembe véve a bankadó időarányos 60 milliárd forintos összegét is – rendkívül jónak mondható. Ez 1,02 százalékos ROA (eszközarányos nyereség) és 11,2 százalékos ROE (tőkearányos nyereség) mutatót jelent, ami 2010 hasonló időszakához képest 0,17, illetve 1,5 százalékpontos javulást jelent.

A bankrendszer adózott eredményének közel 98 százalékát azonban az első tíz legnagyobb bank adja. A bankrendszer ugyanakkor a jövedelmezőség szempontjából kettészakadt: az első tíz bankból öt bank jövedelmezősége jónak mondató, ötnél pedig a veszteség jelentős tőkevesztéssel is járt. A két csoport közötti főbb különbség, hogy a veszteséges bankok alacsonyabb kamatkülönbözettel rendelkeznek, értékvesztésképzésük mértéke pedig magasabb volt - derül ki az elemzésből.

A bankrendszer tőkemegfelelése egy év alatt 1,2 százalékponttal, 13,77 százalékra emelkedett, ami szinte majdnem kizárólag a kockázattal súlyozott kitettségek csökkenésének köszönhető, a szavatoló tőke alig változott.

Ez a bankrendszeri tőkemegfelelési szint a júniusi adatok és az akkori feltételek között mindenképpen megfelelőnek minősíthető, ugyanakkor egyedi banki szinteken a veszteséges működés a belső tőkeképződést és a hitelezési aktivitás bővülését akadályozhatja. Ezeknél a bankoknál a bankadó az első fél évben 18 milliárd forinttal növelte a tőkevesztést, vagyis a befizetett bankadó harmadát a bankok nem tudták eredményből kigazdálkodni - mutat rá az elemzés.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!