A magyar dolgozóknál csupán négy európai nemzet alkalmazottjai végzik kevésbé produktívan a munkájukat: a litvánok, az észtek, a lengyelek és a lettek - derül ki az OECD egyik Facebook-oldalon megjelentett diagramjából.
Ez azt jelenti, hogy vásárlóerő-paritáson számolva egy ledolgozott munkaóra alatt a magyarok 30,72 dollárnyi GDP-t termeltek 2014-ben. Abban az évben, amikor a bruttó hazai termék növekedése várakozáson felüli volt. Ennek ellenére 2013-hoz viszonyítva a termelékenység csökkent, akkor ugyanis még 31,15 dollárt termelt egy dolgozó az OECD adatai szerint. Ez pedig úgy lehetséges, hogy tavaly a foglalkoztatottak száma nagyobb mértékben emelkedett, mint a GDP. Az alacsony termelékenység hátterében jó eséllyel a közfoglalkoztatás áll. Az állami foglalkoztatási program keretén belül ugyanis jellemzően minimális hozzáadott értékű munkavégzés zajlik, a bevont személyek száma pedig fokozatosan és látványosan növekszik.
Kapcsolódó:
Mennyi az annyi? Hány órát dolgozik a magyar egy évben?
Az európai ranglistát tekintve az élen a magas tőkeállománnyal rendelkező Luxemburg és - a jelentős olajkészlettel is rendelkező - Norvégia áll. Előbbi esetben a dolgozók egyetlen ledolgozott munkaóra alatt 79,28 dollárnyi GDP-t állítottak elő, a norvégok pedig 78,51-et. Vagyis ez bőven több mint a hazai termelékenység duplája. Sőt, ugyanez igaz az ír és a belga dolgozókra is.
Leszűkítve a kört a visegrádi országokra, azt már tudjuk, hogy Lengyelország mögöttünk van 27,63 dollárnyi GDP-vel, előttünk pedig Csehország 32,1 dollárral áll, míg Szlovákiánál 36,66 dollár szerepel. Érdemes megjegyezni, hogy 2014-ben egyedül Magyarország volt a négyek között, ahol csökkent a termelékenység, mindhárom másik esetben 1 százalékos, vagy annál kicsit nagyobb mértékű növekedés történt.
Egyáltalán nem más a helyzetünk akkor sem, ha 2010-hez, vagy az uniós csatlakozásunk évéhez képest nézzük a változásokat. 2004-es bázison
- a cseh dolgozók 19,3
- a magyarok 22,3,
- a lengyelek 30,1,
- a szlovákok pedig 33,4 százalékkal több GDP-t tudnak megtermelni egyetlen ledolgozott munkaóra alatt.
Ezek a legőrültebb melók
2010-hez mérten pedig hazánk tudott növekedni a legkevesebbet, mindössze 1,3 százalékot. A csehek 3,1, a szlovákok 8,7, a lengyelek pedig 9,6 százalékkal növelték a termelékenységüket. A lemaradásunk, a leszakadásunk igen látványos.
TOP és FLOP
Érdemes kicsit kitekinteni Európán túlra is, és az OECD adatbázisában szereplő összes országot sorba állítani. Ez alapján a világ legtermelékenyebb nemzetei
- Luxemburg,
- Norvégia,
- USA,
- Belgium
- Írország.
A világ legkevesebbett termelő dolgozói pedig:
- a mexikóiak (egy óra alatt 18,48 dollárnyi GDP-t termelnek),
- a dél-afrikaiak (19,56 dollárral),
- az oroszok (22,67 dollárral),
- a chileiek (24,14 dollárral),
- és a lettek (25,02 dollárral).
mfor.hu