A sajtótájékoztatónak vége, így közvetítésünket is lezárjuk.
16:47
"A kormány eddig is tudta, hogy a hitelminősítők milyen protokollok szerint járnak el ilyen esetekben, ezért logikusan ennek megfelelően fog eljárni" - utal Giró-Szász a múlt heti sajtóhírekre.
16:45
Tállai szerint az 5000 fő alatti települések esetében 95-100 milliárd forintnyi adósságról lehet szó, a nagyobb települések esetében hitelátvállalásról van szó, tavaly év végi adatok alapján a teljes adósság 512 milliárd forint volt, ennek tőke- és kamattörlesztését vállalja át az állam.Ez évente 50-100 milliárd forintot jelenthet.
16:43
A kormányszóvivő szerint eddig nem volt téma Matolcsy György esetleges újabb csomagja a kormányülésen, ezzel a délután folyamán később foglalkoznak.
16:42
"Első lépésben az önkormányzatokkal kíván az állam megállapodni, a bankokkal való egyeztetés utána kezdődhet, addig legfeljebb egyeztető lépések történhetnek" - mondja Giró-Szász.
16:41
Tállai kiemeli, hogy a teljes adósságkonszolidáció az önkormányzatok minden kötelezettségét, így a folyószámlahiteleket is átvállalják.
16:39
Az adósság újratermelésének elkerülése érdekében több törvényt szigorítani kell majd - mondja a BM államtitkára. Szerinte az önkormányzatok ezután "tiszta lappal indulhatnak", a megújult finanszírozás mellett megvalósul a teljes átalakulás.
A sajtótájékoztató közben a forint meredek gyengülésbe kezdett, már 285,50 körül áll az euró jegyzése, ami 0,2 százalékkal magasabb a tegnapinál.
16:38
"Az önkormányzatokkal az állam szerződést fog kötni, ezt követően kerül sor a kötelezettség átvállalására" - mondja Tállai. A folyamatot a BM koordinálásával az NGM és a Miniszterelnökség bonyolítja le. A technikai részleteket az ÁKK fogja elvégezni jövő év közepéig.
16:37
A kormány ma kilenc pontról döntött: 5000 fő alatti településeken az állam teljes konszolidációt vállal, az önkormányzatok minden adósságát átvállalja, ez még az idén meg fog történni. Az 5000 fő feletti településeken az adósságátvállalás részleges, az adott önkormányzat iparűzési adó-bevételétől függően 40-70 százalékos lesz.
16:35
Tállai szerint 2010-ben nehéz helyzetben voltak az önkormányzatok, ennek orvoslására az elmúlt két évben több törvényt is elfogadott a kormány. Ilyen volt az új önkormányzati törvény, vagy a stabilitási törvény, mely szabályozta a hitelfelvételt.
2013-tól új feladatfinanszírozási rendszer jön létre, az szja-alapú normatív rendszer átalakul feladatokhoz rendelt finanszírozássá.
16:33
1956 önkormányzatot, közel 8,8 millió embert érint a csomag, melynek részleteit Tállai András ismerteti.
16:32
Januártól az állam jelentős terheket vesz le az önkormányzatok válláról, ezzel megváltozik a helyhatóságok tevékenységi köre és az önkormányzati alrendszer főszámai - mondja a kormáőnyszóvivő. Szerinte ezért van szükség az adósság átvállalására is, mellyel kapcsolatban a kormány ma döntött.
Háttér
Délután fél ötkor Tállai András, a Belügyminisztérium államtitkára és Giró-Szász András kormányszóvivő tartanak sajtótájékoztatót annak apropóján, hogy a mai kormányülésen döntés született az önkormányzatok adósságának részleges átvállalásáról.
Az elmúlt hetekben annyit árultak el a kormány tagjai, hogy 612 milliárd forint értékben konszolidálják a helyhatóságokat, ami a teljes adósságnak nagyjából a felét jelenti. Orbán Viktor október végén azt mondta, hogy az 5000 fő alatti települések adósságát teljes egészében magára veszi az állam, a nagyobb városok esetében pedig részleges lesz a konszolidáció.
A legnagyobb kérdés, hogy mindez mennyibe fog kerülni a bankoknak, hiszen a kormányfő korábban utalt arra, hogy bizonyos veszteséget nekik is le kell nyelniük önkormányzati portfóliójukon. Sajtóhírek szerint a kormány 20-25 százalékos adósságleírást szeretett volna, a bankok azonban ennél jóval kisebbet tartottak elfogadhatónak. Az adósságleírás pontos módja is kérdéses, hiszen a múlt héten állítólag az egyik nagy hitelminősítő arra figyelmeztette a kormányt, hogy ha egyoldalúan a bankokra hárítja a veszteség egy részét, akkor azt államcsődnek értékelik majd, hiszen gyakorlatilag nem fizeti vissza adóssága egy részét az állam. Ezt gyakorlatilag Orbán is elismerte a múlt hét végén. "Az a spekuláció pedig (...), hogy ha a kormány nem fizeti ki az adósságot vagy annak egy részét, az államcsődnek minősül, olyan felismerés, mint a kétszer kettő. A modern pénzügyi világban mindenki tudja, ha az adós nem fizet, azt csődnek minősítik" - fejtette ki, hozzáfűzve, mindezt nem érdemes szenzációként tálalni. Éppen ezért állítólag gőzerővel dolgoztak a minisztériumok azon, hogy lehet a konszolidációt úgy megoldani, hogy az ne minősüljön csődnek. Ennek egyik módja az lehet, hogy először az adott önkormányzat állapodik meg a bankkal, majd csak ezt követően lép be az állam a képbe.
Beke Károly
mfor.hu