A közbeszerzés közpénzekkel való felelős, hatékony gazdálkodás egyik alapvető eszköze" - mondta a miniszter, hozzátéve: ha jól "csinálják", a közbeszerzés pozitívan hozzájárulhat a gazdaság versenyképességéhez.
Emlékeztetett rá: tíz éves a közbeszerzési rendszer Magyarországon, a szereplőket pedig leginkább az aggasztja, hogy az eljárás - mind az előkészítés, mind a lebonyolítás - meglehetősen költséges és nagyon bonyolult, ebből pedig viták, szabályok megsértése következhet. A közbeszerzési rendszer emellett lassú, és kevésbé átlátható.
A közbeszerzési törvény átfogó módosításától a miniszter azt várja, hogy hatékonyabban lehet majd a közpénzeket felhasználni.
A miniszter elmondta: olcsóbb lehet a rendszer azáltal, hogy a jövőben például csak a közbeszerzési eljárás nyertesének kellene beszereznie bizonyos igazolásokat, és azok közül is csak azokat, amelyeket az ajánlatkérő közhiteles elektronikus adatbázisból nem tud megszerezni. A javaslat szerint megszüntetnék a kötelező hirdetmény rendszerét is 2009. július 1-től.
A rendszer egyszerűsödik is, mert a javaslat szerint a jelenlegi három eljárásrend többféle eljárástípusa helyett a jövőben csak kétfajta lenne: az egyik a legmagasabb értékű beszerzéseket szabályozná és biztosítaná az EU-jognak való megfelelést, a másik a kisebb beszerzések esetében egyszerűbb, rugalmasabb, gyorsabb eljárást tenne lehetővé. A változtatás nyomán könnyebb lesz eligazodni a közbeszerzési szabályok között is és megszűnik az összevetési és értelmezési kényszer.
Az eljárások gyorsítását szolgálja, hogy a törvénytervezet szerint 2009. július 1-től a nagyértékű közbeszerzések, 2010. január 1-től pedig a kisebb értékű közbeszerzések esetében is kötelezővé tennék az elektronikus eljárást. Azzal, hogy gyorsabbá válik az értesítés, az egész folyamat érdemben rövidül, nagyértékű közbeszerzések esetében egy héttel, kisebb értékűeknél akár egy hónappal is - mondta.