A tágabb értelemben vett Kelet-Európában lezajló átalakulás finanszírozására csaknem két évtizede létrehozott pénzintézet a csütörtöki, felülvizsgált - az idei évre rontott, 2010-re viszont javított - jelentésben 2009-re 6,3 százalékos átlagos visszaesést jósol a bank működési területére az előző, májusi prognózisban szereplő 5,2 százalékos GDP-mínusz helyett.
Az EBRD így összhangba hozta az általánossá vált elemzői és kormányzati várakozásokkal a térség gazdasági teljesítményére általa érvényben tartott előrejelzést.
Thomas Mirow bankelnök már korábban jelezte, hogy az EBRD felülvizsgálja a májusi prognózist, amely még az idei első negyedévi adatok közlése előtt készült.
Az új előrejelzésében az EBRD 2010-re ugyanakkor 2,5 százalékos átlagos növekedést vár a térségben a májusi jelentésben szereplő 1,5 százalék helyett.
Erik Berglöf, a bank főközgazdásza kiemelte ugyanakkor: a jövő évi előrejelzés felülvizsgálata elsősorban azt tükrözi, hogy a kilábalás a korábban vártnál mélyebb szintről indul, és nem azt, hogy 2010-ben az eddig valószínűsítettnél élénkebb lesz a gazdasági tevékenység az országcsoportban.
Berglöf szerint a 2,5 százalékosra várt átlagos növekedés országonként jelentős eltéréseket takar, emellett az is egyértelmű, hogy a globális válság társadalmi hatása igazából még csak jövőre érződik majd.
Az EBRD vezető közgazdásza kijelentette: a bank működési területét alkotó harminc ország gazdasági növekedése középtávon is várhatóan elmarad az elmúl évtizedben megszokott ütemtől.
A fellendülés sebessége különösen bizonytalan Oroszországban és Kazahsztánban. Jóllehet e két ország költségvetési helyzete erősebb a többiekénél, bankrendszerük viszont gyenge, magas a nem teljesítő kinnlevőségek aránya, és a két gazdaság erősen függ a nyersanyagpiactól - mondta a londoni bank főközgazdásza.
Az EBRD Oroszországban az új előrejelzés szerint 8,5 százalékos visszaesést vár 2009-re, jövőre pedig 3 százalék körüli fellendüléssel számol éves összevetésben.
Magyarországon, amely "különösen megszenvedte" a válság kezdeti szakaszát, erőteljes nemzetközi segítséggel és a megfelelő hazai gazdaságpolitikával sikerült megfékezni a válságot, de a gazdaság teljesítménye a folytatódó hitelszűke és a szükséges költségvetési kiigazítások miatt várhatóan még jövőre is gyenge lesz - áll az EBRD új előrejelzésében.
A bank a májusi prognózisban szereplő 5 százalékról 6,5 százalékra módosította a magyar gazdaság idei visszaesésére adott előrejelzését, és 2010-re is még "csekély mértékű", 0,9 százalékos GDP-zsugorodást vár a tavasszal jósolt stagnálás helyett.
A londoni Cityben azonban vannak olyan előrejelzések is, amelyek már jövőre növekedést jósolnak a magyar gazdaságban. A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési és előrejelző részlegének minap kiadott helyzetértékelésében például az áll, hogy a cég által 6,6 százalékosra becsült idei magyarországi visszaesés után jövőre 0,2 százalékos, 2011-ben pedig már robusztus, 4,5 százalékos reálnövekedés várható a magyar gazdaságban.
Jövőre a JP Morgan bankcsoport londoni elemzői is gazdasági növekedést várnak Magyarországon; ez a cég fél százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2010-re.
Az EBRD csütörtöki prognózisa szerint a térségen belül a balti köztársaságokban várható a legsúlyosabb recesszió. A bank Észtországban 13,2 százalékos, Lettországban 16 százalékos, Litvániában 18,4 százalékos gazdasági visszaesést vár 2009-re, és jövőre is csak Észtországban jósol gyenge növekedést, Lettországban 1,2, Litvániában 3 százalékos további GDP-csökkenést jósol.
MTI/Menedzsment Fórum