3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Helyénvalónak nevezte a Magyarországnak nyújtott, több mint húszmilliárd eurós nemzetközi segélycsomagot a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, aki egyáltalán nem zárta ki, hogy a régióból más országok is hasonló segítségre szorulnak.

A német Thomas Mirow - aki 2008 júliusa óta  az eredetileg Kelet-Európa egykori szocialista országainak támogatására létrehozott, tekintélyes pénzintézet elnöke - a Berliner Zeitung keddi számában megjelent interjújában utalt arra, hogy Magyarország különösen érzékeny helyzetbe került. A mentőakció annak jele, hogy Közép-, illetve Kelet-Európa országai nem maradnak védtelenül - jelentette ki.

A volt hamburgi gazdasági szenátorból lett bankelnök úgy értékelte, hogy a térségben különösen veszélyeztetettek azok az államok, amelyek jelentős teljesítménymérleg-deficittel rendelkeznek. Magyarország esetében  - mint fogalmazott - mindehhez még hozzájön az, hogy az ország  az elmúlt években magas költségvetési deficitet halmozott fel. Ezen túlmenően pedig sok magánháztartás adósodott el külföldi valutában.

Thomas Mirow szerint ebből a szempontból a válság erősebben sújtotta Magyarországot, mint a térség más országait. Ugyanakkor egyáltalán nem zárta ki, hogy más országoknak is hasonló mentőcsomagra lesz szükségük. "Több olyan ország is van, amelyik segítségre szorulhat" - jelentette ki, de ezek közül név szerint egyetlen egyet sem kívánt említeni. "Remélem ugyanakkor, hogy a Magyarországnak nyújtott jelentős segéllyel kapcsolatos jelzés megnyugtatja a szomszédos államokat is" - fűzte hozzá.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnöke a fejlett ipari országok, köztük Németország számára kockázatosnak nevezte, ha a közvetlen környezetükben fekvő államok súlyos pénzügyi, költségvetési problémákkal küszködnek. Ezzel összefüggésben először a politikai kockázatokat említette, utalva arra: ha a szóban forgó országokban az emberek úgy éreznék, hogy az átalakítást célzó erőfeszítések hiábavalóak voltak, s ezek az államok visszaesnének a kilencvenes évek elején uralkodó szintre, az olyan politikai megrázkódtatással járna, amit senki nem kíván. Ezen kívül a lehetséges stabilitáshoz "közvetlen gazdasági érdekeink" fűződnek - jelentette ki Mirow, megemlítve, hogy a térség sok országában immár erőteljes megbízói termelés folyik. Példaként hozta fel a német autógyártást, illetve annak kihelyezett üzemeit Szlovákiában és Magyarországon.

Mindez azt jelenti, hogy a gazdasági összefonódás rendkívül szoros - hangsúlyozta Thomas Mirow, utalva arra, hogy az esetleges megrázkódtatások a kelet-közép-európai térségben hatással lehetnek sok nyugati, köztük német vállalatra, illetve ágazatra is.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!