3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába folytatódott az elmúlt hónapokban is a kamatcsökkentési ciklus, és hiába igazodnak a bankok is ehhez a változáshoz a hiteltermékek árazásában, a lakosság a statisztika alapján harmadik hónapja egyre drágábban jut hitelhez.

Ahogy azt egy hónappal ezelőtt a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján megírtuk, a jegybanki alapkamat folyamatos "vágása" ellenére a pénzintézetek nem eszközöltek jelentősebb mértékű kamatcsökkentést, így azt a következtetést vontuk le, hogy a Magyar Nemzeti Bank januári statisztikája a korábbinál kisebb összegű felvett hitelekről fog árulkodni.

A múlt héten megjelent adatsor vissza is igazolta feltételezésünket, hiszen újabb mélypontra ereszkedett a háztartások által felvett lakáscélú hitelek összege. A december havi 8,6 milliárd forint után ugyanis 8,2-t igényeltek a háztartások, pedig a hitelek átlagos évesített kamatlába 9,87 százalékról 9,36-ra mérséklődött.

Ez egyébként a csökkenő bankközi kamatlábak mellett csökkenő hitelezési felárat is jelent. Míg decemberben még 4,12 százalékkal magasabb áron kínálták a terméket a bankok a 3 havi BUBOR mértékéhez viszonyítva, januárra ez a differencia 3,86 százalékra csökkent.

Hiába azonban a hiteltermékek "alapárának" fokozatos csökkenése, immár harmadik hónapja, hogy a bankok az egyéb járulékos díjakat emelik, ezzel pedig emelkedő teljes költséget eredményeznek. A felvett hitelek átlagos teljes hiteldíj-mutatója (THM) ugyanis a decemberi 11,79 százalékról 11,9 százalékra emelkedett. Ennél magasabban legutóbb tavaly augusztusban volt a mutató.(Mint látható, a kereskedelmi bankok jelentős mértékben hárítják át a terheket.)

A fogyasztási hitelek esetében egyébként kicsit már másként alakult a statisztika, hiszen ebben az esetben a jegybanki alapkamat csökkentése ellenére februárban emelkedett az átlagos hitelkamat, 19,17-ről 20,68 százalékra. Ennek megfelelően a felvett hitelek átlagos THM-e is 23,67 százalékról 25,34-re emelkedett februárban. Ezek után annyira nem is volt meglepő, hogy a felvett hitelek nagysága az előző havi 13,2 milliárdról 11,4-re csökkent januárban.

Ismét intenzívebb csökkentés volt februárban

Szokásunkhoz híven a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján ismét megnéztük, hogy februárban milyen változások történtek a piacon. A hét nagyobb bank, melyet szemmel tartunk tovább folytatta a kamatcsökkentést, ráadásul januárhoz képest több intézet is döntött emellett. Ami kiemelendő az alábbi összefoglaló táblázatunkból, az az Unicredit Bank, mely 10 százalék alá csökkentette a piaci kamatozású lakáscélú hiteltermékének THM-ét, ami a többi ajánlathoz képest egyedülinek tűnik.  Ugyanakkor a szabad felhasználású hitelnél is jelentősebb csökkentést eszközöltek februárban, bár ezzel nem lett a legjobb konstrukció a termékük - változatlanul "csak" az egyik legjobb.

A takarékbankok jellemzően változatlanul ragaszkodnak a korábbi díjszabáshoz, hiszen mindössze a Mohácsi Takarék volt az, amelyik a jegybanki alapkamat-csökkentésnek megfelelően mérsékelte a konstrukciója árazását is a lakáscélú és a szabad felhasználású hitelénél is. Ezzel szemben a Takarékszövetkezeti Hitelintézet a PSZÁF adatai alapján jelentősebb drágítást hajtott végre mindkét piaci kamatozású hiteltípus esetében.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!