Ahogy azt egy hónappal ezelőtt a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján megírtuk, a jegybanki alapkamat folyamatos "vágása" ellenére a pénzintézetek nem eszközöltek jelentősebb mértékű kamatcsökkentést, így azt a következtetést vontuk le, hogy a Magyar Nemzeti Bank januári statisztikája a korábbinál kisebb összegű felvett hitelekről fog árulkodni.
A múlt héten megjelent adatsor vissza is igazolta feltételezésünket, hiszen újabb mélypontra ereszkedett a háztartások által felvett lakáscélú hitelek összege. A december havi 8,6 milliárd forint után ugyanis 8,2-t igényeltek a háztartások, pedig a hitelek átlagos évesített kamatlába 9,87 százalékról 9,36-ra mérséklődött.
Ez egyébként a csökkenő bankközi kamatlábak mellett csökkenő hitelezési felárat is jelent. Míg decemberben még 4,12 százalékkal magasabb áron kínálták a terméket a bankok a 3 havi BUBOR mértékéhez viszonyítva, januárra ez a differencia 3,86 százalékra csökkent.
Hiába azonban a hiteltermékek "alapárának" fokozatos csökkenése, immár harmadik hónapja, hogy a bankok az egyéb járulékos díjakat emelik, ezzel pedig emelkedő teljes költséget eredményeznek. A felvett hitelek átlagos teljes hiteldíj-mutatója (THM) ugyanis a decemberi 11,79 százalékról 11,9 százalékra emelkedett. Ennél magasabban legutóbb tavaly augusztusban volt a mutató.(Mint látható, a kereskedelmi bankok jelentős mértékben hárítják át a terheket.)
A fogyasztási hitelek esetében egyébként kicsit már másként alakult a statisztika, hiszen ebben az esetben a jegybanki alapkamat csökkentése ellenére februárban emelkedett az átlagos hitelkamat, 19,17-ről 20,68 százalékra. Ennek megfelelően a felvett hitelek átlagos THM-e is 23,67 százalékról 25,34-re emelkedett februárban. Ezek után annyira nem is volt meglepő, hogy a felvett hitelek nagysága az előző havi 13,2 milliárdról 11,4-re csökkent januárban.
Ismét intenzívebb csökkentés volt februárban
Szokásunkhoz híven a PSZÁF folyamatosan frissülő adatbázisa alapján ismét megnéztük, hogy februárban milyen változások történtek a piacon. A hét nagyobb bank, melyet szemmel tartunk tovább folytatta a kamatcsökkentést, ráadásul januárhoz képest több intézet is döntött emellett. Ami kiemelendő az alábbi összefoglaló táblázatunkból, az az Unicredit Bank, mely 10 százalék alá csökkentette a piaci kamatozású lakáscélú hiteltermékének THM-ét, ami a többi ajánlathoz képest egyedülinek tűnik. Ugyanakkor a szabad felhasználású hitelnél is jelentősebb csökkentést eszközöltek februárban, bár ezzel nem lett a legjobb konstrukció a termékük - változatlanul "csak" az egyik legjobb.
A takarékbankok jellemzően változatlanul ragaszkodnak a korábbi díjszabáshoz, hiszen mindössze a Mohácsi Takarék volt az, amelyik a jegybanki alapkamat-csökkentésnek megfelelően mérsékelte a konstrukciója árazását is a lakáscélú és a szabad felhasználású hitelénél is. Ezzel szemben a Takarékszövetkezeti Hitelintézet a PSZÁF adatai alapján jelentősebb drágítást hajtott végre mindkét piaci kamatozású hiteltípus esetében.
Székely Sarolta
mfor.hu