A legnagyobb európai hitelminősítő negyedéves kimutatása szerint a cég listáján besorolással ellátott bankok közül a harmadik negyedévben 41 kapott rosszabb osztályzatot; 2009 második negyedében még 94 bank kockázati besorolása gyengült. A bankszektorban végrehajtott minősítési eljárások teljes száma is kevesebb mint a felére, 183-ról 90-re csökkent a vizsgált három hónapban, de az besorolás-módosítások zöme - 68 - továbbra is negatív volt - áll a Fitch hétfői londoni elemzésében.
Emelkedett ugyanakkor pozitív irányú minősítési akciók száma is, 13-ról 22-re. Ez azt jelenti, hogy az összes banki osztályzatmódosításon belül 24 százalékra nőtt a felminősítések aránya a második negyedévben mért 7 százalékról.
Ezzel szemben szintén 111-re emelkedett leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátások száma a második negyedév végi 104-rőla fejlett piaci bankok besorolásain. Ez tükrözi a Fitch Ratings azon véleményét, hogy a bankok működési környezete valószínűleg még 2010-ben is nehéz lesz - áll az elemzésben.
Globálisan azonban a banki negatív kilátások száma alig változott: 230-ról 231-re emelkedett, ami azt jelenti, hogy a Fitch által besorolással ellátott bankok 28 százalékára van érvényben negatív kilátás. A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor, hogy a globális felzárkózó térségen belül a kelet-európai bankrendszerek szenvedték meg leginkább a pénzügyi válságot: a Fitch listáján negatív kilátással nyilvántartott 120 feltörekvő piaci bank közül 88 volt kelet-európai a harmadik negyedév végén. A feltörekvő térség egészében a Fitch Ratings a bankok 30,3 százalékára tart érvényben negatív kilátást - áll a hétfői londoni negyedéves összesítésben.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's a nyáron gyengébb kockázati kategóriába sorolta át a magyar bankrendszert. Ezt egyebek mellett azzal a véleményével indokolta, hogy a magyar bankszektor állami támogatása a tulajdonosi finanszírozás gyengülése esetén költségvetési korlátokba ütközne. Az S&P a nyári londoni bejelentés szerint az addigi 6-os szintről 7-esre rontotta a magyar bankszektor országkockázati megítélésének osztályzatát (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).
A cég által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati megítélési rangsor nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betétkockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, nemzetgazdasági szintű kockázati tényezőket méri, a legrosszabb osztályzat a 10-es.
A Standard & Poor's e hónap elején ugyanakkor az addigi negatívról stabilra javította Magyarország szuverén adósbesorolásának kilátását, a kormány államháztartási konszolidációs erőfeszítéseinek eredményeire hivatkozva. Az S&P ezzel levette a napirendről Magyarország mint államadós leminősítését.
MTI/Menedzsment Fórum