3p

Több mint ötven százalékkal csökkent a banki osztályzatrontások száma az idei harmadik negyedévben az előző három hónaphoz mérve - áll a Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely szerint a globális felzárkózó térségen belül a feltörekvő európai gazdaságok bankrendszereit érintette a leginkább a pénzügyi válság.

A legnagyobb európai hitelminősítő negyedéves kimutatása szerint a cég listáján besorolással ellátott bankok közül a harmadik negyedévben 41 kapott rosszabb osztályzatot; 2009 második negyedében még 94 bank kockázati besorolása gyengült. A bankszektorban végrehajtott minősítési eljárások teljes száma is kevesebb mint a felére, 183-ról 90-re csökkent a vizsgált három hónapban, de az besorolás-módosítások zöme - 68 - továbbra is negatív volt - áll a Fitch hétfői londoni elemzésében.

Emelkedett ugyanakkor pozitív irányú minősítési akciók száma is, 13-ról 22-re. Ez azt jelenti, hogy az összes banki osztályzatmódosításon belül 24 százalékra nőtt a felminősítések aránya a második negyedévben mért 7 százalékról.

Ezzel szemben szintén 111-re emelkedett leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátások száma a második negyedév végi 104-rőla fejlett piaci bankok besorolásain. Ez tükrözi a Fitch Ratings azon véleményét, hogy a bankok működési környezete valószínűleg még 2010-ben is nehéz lesz - áll az elemzésben.

Globálisan azonban a banki negatív kilátások száma alig változott: 230-ról 231-re emelkedett, ami azt jelenti, hogy a Fitch által besorolással ellátott bankok 28 százalékára van érvényben negatív kilátás. A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor, hogy a globális felzárkózó térségen belül a kelet-európai bankrendszerek szenvedték meg leginkább a pénzügyi válságot: a Fitch listáján negatív kilátással nyilvántartott 120 feltörekvő piaci bank közül 88 volt kelet-európai a harmadik negyedév végén. A feltörekvő térség egészében a Fitch Ratings a bankok 30,3 százalékára tart érvényben negatív kilátást - áll a hétfői londoni negyedéves összesítésben.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's a nyáron gyengébb kockázati kategóriába sorolta át a magyar bankrendszert. Ezt egyebek mellett azzal a véleményével indokolta, hogy a magyar bankszektor állami támogatása a tulajdonosi finanszírozás gyengülése esetén költségvetési korlátokba ütközne. Az S&P a nyári londoni bejelentés szerint az addigi 6-os szintről 7-esre rontotta a magyar bankszektor országkockázati megítélésének osztályzatát (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).

A cég által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati megítélési rangsor nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betétkockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, nemzetgazdasági szintű kockázati tényezőket méri, a legrosszabb osztályzat a 10-es.

A Standard & Poor's e hónap elején ugyanakkor az addigi negatívról stabilra javította Magyarország szuverén adósbesorolásának kilátását, a kormány államháztartási konszolidációs erőfeszítéseinek eredményeire hivatkozva. Az S&P ezzel levette a napirendről Magyarország mint államadós leminősítését.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!