Az exporthitel-biztosító szerdai közleményében kifejti: a több mint egymillió magyar gazdasági szervezetből ma csak mintegy 40 ezer számít hitelképesnek, s a gazdasági válság miatt az arány várhatóan tovább romlik.
Tavaly mintegy 14 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója, így 2008-ban a vállalkozások 4 százaléka nem tudta teljesíteni kötelezettségeit. A növekedés nem haladja meg ugyan az előző évi arányokat, ám az idén várhatóan tovább romlik a helyzet.
Az árbevétel szerinti megoszlást figyelembe véve a legtöbb fizetésképtelenségi eljárást a húszmillió forintosnál kisebb forgalmat bonyolító mikrocégek, valamint a 20 és 300 millió forint közti, a családi kereteket éppen kinőtt cégek ellen folytatták 2008-ban. Az eljárások százalékos megoszlásához hasonlóan a magyar vállalkozások 73 százalékának éves forgalma még a 20 millió forintot sem haladja meg - áll a közleményben.
Az ágazati sajátosságokat figyelembe véve a fizetésképtelenségi eljárások többségét továbbra is az építőipari és kis-, illetve nagykereskedelmi cégek ellen indították: az összes magyar fizetésképtelenségi eljárás 26 százalékát kereskedelmi vállalkozások, további 17 százalékát pedig építőipari cégek ellen indították az elmúlt évben.
Az elemzés szerint a magyar gazdaságban még mindig tömegesen vannak jelen a kényszervállalkozások. Mivel ezek nem végeznek valódi gazdasági teljesítményt, eltűnésük nem fogja érdemben befolyásolni az ország gazdasági mutatóit.
A társaság felhívja figyelmet arra is, hogy a kinnlevőségeiket jól kezelő, tudatos követelésmenedzsmentet folytató cégek nagyobb eséllyel élik túl a gazdasági és pénzügyi válságot, míg az erre kevesebb figyelmet, energiát fordítók könnyen magukra maradhatnak sokasodó nemfizetési problémáikkal.
Hozzáteszik: a jelenlegi piaci helyzetben felértékelődnek a védelmi eszközök, így pédlául a hitelbiztosítás is.
A közlemény szerint Magyarország rendkívüli helyzetben éli meg a mostani gazdasági válságot, hiszen az országban sokkal több vállalkozás működik, mint amennyit a piac képes eltartani.
Az elemzés szerint várhatóan 2009 lesz a válság tetőpontja. Mivel azonban a válság folyamatos, menedzselése a vállalkozások számára egyben a túlélést is jelentheti.
A Coface szerint a folyamatot jelentősen befolyásolja, hogy a pénzügyi válság mennyire és milyen tartósan borítja fel a vállalati hitelezést, illetve milyen mértékben szűkülnek a cégek számára elérhető források. A vállalatok likviditásának romlása, a finanszírozás csökkenése negatívan hat a fizetőképességükre, s ez visszatükröződik a fizetési határidők meghosszabbodásában is. Főként azért, mert a pénzintézetek szigorodó hitelezési politikájából adódóan ilyenkor a szállítói hiteleket hosszabbítják meg a vevők.
Az elemzés szerint az európai fogyasztás már komolyan visszaesett, a költségek növekednek, s a pénzintézetek is vonakodnak a további hitelezéstől. Mivel ez összességében azt jelenti, hogy Európában több ezer kereskedő kénytelen lesz bezárni az idén, az üzleti partner kiválasztása ma a korábbiaknál is nagyobb körültekintést igényel minden magyar vállalkozó részéről. Különösen a kis- és középvállalkozások kerülhetnek nehéz helyzetbe akkor, ha egy nem fizető társasággal kerülnek kapcsolatba.
A Coface szerint ma már az eddig jól fizető vevők helyzete is bizonytalanná válhat.
A Coface a világ legnagyobb exporthitel-biztosítója, amelynek több mint 90 ezer ügyfele van világszerte. Magyarországi irodáját 1990-ben nyitotta meg. A Coface évente 40 ezer cégminősítést végez.