4p

A vállalkozói szektor 30 napon túli késedelmes hitelállománya forintban mérve tavaly közel 60 százalékkal növekedett, s az év végére elérte a 640 milliárd forintot - derül ki a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) üzemeltető BISZ Központi Hitelinformációs Zrt. hírleveléből.

A késedelmes állomány csak az utolsó negyedévben több mint 100 milliárd forinttal nőtt, ami példátlan a BISZ történetében. A lakossági rendszerben tavaly 327 ezer darab új mulasztást regisztráltak, körülbelül másfélszeresét a korábbi mulasztási rekordnak. Az adatbázisban 2008 végén közel 1,4 millió vállalati hitelszerződést tároltak. A lezárt tételek száma éves szinten 13 százalékkal 914 ezerre, az élő szerződéseké ugyanakkor csupán 4 százalékkal 460 ezerre nőtt, s novemberről decemberre csökkent.

A lekérdezések száma és az új hitelszerződések alapján is stagnálás, illetve trendforduló veszélye érzékelhető a KHR szerint. Az új szerződések száma az utolsó negyedévben csak kissé haladta meg a 60 ezer darabot, ami alatta marad az éves átlagnak, és nem éri el 2007 utolsó negyedévének szintjét sem.

A teljes hazai vállalati hitelportfolió forintban kifejezett értéke 2008 végén megközelítette a 18 ezer milliárdot, 3,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az árfolyamhatást és az inflációt figyelembe véve azonban a portfólió visszaesést mutat.

A forint részesedése 54 százalékra esett vissza, ami a hírlevél szerint a legalacsonyabb érték az utóbbi öt évben. Ehhez a forint gyengülése is hozzájárult, de a forintalapú állomány abszolút értékben is csökkent, ami az utóbbi hónapokban kibontakozó hitelszűke ("credit crunch") következménye.

A futamidő szerinti megoszlás kiegyensúlyozott maradt. Az éven belüli lejáratok állománya 3300 milliárd forint, vagyis a gazdaság nagyságrendileg ekkora rövid távú finanszírozási igénnyel jelentkezik a bankoknál 2009-ben. Az utolsó negyedévben világosan látható a válság begyűrűzésének hatása, erőteljesen visszaestek az új kihelyezések - állapítja meg a BISZ. Az új portfolió 1400 milliárd forint, ami az utóbbi másfél év legalacsonyabb értéke.

A vállalkozási késedelmek aránya 2007-hez képest közel 50 százalékkal emelkedett, s az év végére meghaladta a 3,5 százalékot, amely az elmúlt öt év során mért legmagasabb érték. A portfolió romlása 2008 során folytatódott, az utolsó negyedévben a romlási ütem lényegesen fokozódott is. A hírlevél szerint minden késedelmi intervallum növekedést mutat. Különösen rossz hír az új késedelmek (30-90 nap) jelentős emelkedése, de a meglévő késedelemmel rendelkező ügyfelek sem tudták javítani helyzetüket.

A negatív gazdasági környezet nehezíti a már késedelembe került cégek számára a talpra állást és a túlélést. A BISZ úgy véli, hogy a bankszektor a portfolióminőség tekintetében komoly kihívások előtt áll 2009-ben, a késedelmek aránya erőteljes beavatkozást feltételezve is könnyen tovább emelkedhet a következő hónapok során.

A lakossági rendszerben tárolt összes mulasztás száma elérte az 1 millió darabot, ami új csúcs a BISZ történetében. Az élő mulasztással rendelkező lakossági ügyfeleknek átlagosan másfél mulasztásuk van a rendszerben. A teljes tárolt mulasztásszám egy év alatt 38 százalékkal nőtt. Ennél is dinamikusabban - több mint 50 százalékkal, 669 ezerre - emelkedett az élő mulasztások száma.

Az új mulasztások száma némileg csökkent az utolsó negyedévben, mind a teljes negyedéves 77 ezer darab, mind pedig a decemberi 23 ezer darab mulasztás átlagosnak mondható az utóbbi másfél év tükrében. A BISZ szerint azonban nem valószínű, hogy a kedvezőnek tűnő számok pozitív trendfordulót jeleznek, a gazdasági válság hatásai várhatóan a lakossági oldalon is további problémákat okoznak az idén.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!